V USA rozbili síť pašeráků špionážních součástek

Washington - Americké úřady rozbily síť, která měla dodávat vyspělou vojenskou technologii ruské armádě a tajné službě. V této souvislosti federální prokurátoři v Brooklynu obvinili jedenáct členů skupiny z toho, že protizákonně vyváželi mikroelektroniku ze Spojených států do rukou ruské armády. Podle Moskvy ale jsou americká obvinění vůči Rusům „kriminálního charakteru“ a netýkají se špionáže.

Federální prokurátoři v Brooklynu obvinili jedenáct údajných členů skupiny a firmy sídlící v texaském Houstonu a v Moskvě z toho, že protizákonně vyváželi mikroelektroniku ze Spojených států a dodávali ji ruské armádě a Federální bezpečnostní službě (FSB). 

Gang měl vyvážet technické součástky, které se dají využít při vojenské špionáži. Jednalo se o součástky do radarových a sledovacích systémů, systémů pro navádění raket nebo o rozbušky. 

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že obvinění vznesená proti ruským občanům z vývozu vojenských technologií mají kriminální charakter a netýkají se vyzvědačství. „Situace je značně nejasná. Budí vážné znepokojení,“ řekl. Vybídl rovněž americké úřady, aby respektovaly práva a zájmy ruských občanů.

Prohlášení FBI:

„Zhruba od října 2008 do současnosti prováděli nedovolené systematické spiknutí, aby získali moderní špičkovou mikroelektroniku od výrobců a dodavatelů v USA a vyvezli toto zboží do Ruska.“

„V uplynulých letech je tu nápadná podobnost mezi kolísáním příjmů firmy Arc a zbrojními výdaji Ruské federace.“


Američtí vyšetřovatelé pašeráckou síť rozplétali více než dva roky. Agenti nasadili odposlechy a sledovali elektronickou poštu. Zajistili tak třeba zprávu, v níž si laboratoř pro vývoj elektroniky FSB stěžuje, že dodané čipy jsou závadné a chtějí je vyměnit. 

Mezi obviněnými je i jistý Alexander Fišenko, naturalizovaný Američan původem z Kazachstánu, který čelí obvinění z praní špinavých peněz a z toho, že ve Spojených státech působil jako agent ruské vlády. Je majitelem houstonské firmy Arc Electronics Inc. Jejím prostřednictvím prý nakupoval technicky vyspělé součástky, jejichž vývoz americké úřady přísně kontrolují kvůli jejich možnému využití pro vojenské účely.

Ruští experti nevylučují, že v daném případě může jít spíše o průmyslovou špionáž soukromých firem než záležitost státní rozvědky.

Andor Šándor, bývalý ředitel vojenské rozvědky:

„Výzkum a vývoj si žádá kromě chytrých mozků i značné finanční prostředky a tajné služby se snaží k výsledkům práce jiných dostat tak, že je přes agenty získají za peníze. Ty peníze, které za to vyplatí, pak jsou mnohem menší, než kdyby je musely dát na svůj vlastní vývoj. A pro ty okradené je to velká ztráta. Eliminuje to jejich náskok v dané oblasti. Druhé straně to naopak umožní vyvinout účinnou obranu.“