Muž chtěl na Mallorce zopakovat masakr z Columbine

Madrid - Na španělském ostrově Mallorca byl dnes zatčen 21letý muž, který chtěl napodobit masakr na americké střední škole Columbine z roku 1999. V areálu Baleárské univerzity (UIB) u Palmy de Mallorca policie zabavila množství výbušnin, informoval server místního deníku Diario de Mallorca. Zadržený univerzitním orgánům údajně napsal výhrůžný dopis.

Muž byl podle serveru zatčen právě ve chvíli, kdy si šel vyzvednout více než 140 kilogramů výbušnin, které si objednal přes internet, údajně s úmyslem spáchat pumový útok na Baleárské univerzitě.

Na střední škole Columbine na denverském předměstí Littleton v dubnu 1999 dva maskovaní mladíci, kteří sami byli studenty téže školy, zastřelili 12 studentů a profesora. Dalších 21 osob zranili. Útočníci poté spáchali sebevraždu.

  • Lidé utíkají při masakru na střední škole Columbine.
    Lidé utíkají při masakru na střední škole Columbine. autor: ČT24, zdroj: ČT24
  • Policisté zachraňující padajícího člověka z okna střední školy Columbine.
    Policisté zachraňující padajícího člověka z okna střední školy Columbine. autor: ČT24, zdroj: ČT24

V deníku, který španělská policie rovněž zabavila, zatčený vyjadřoval svou nenávist vůči společnosti, zvláště vůči univerzitním studentům, a naznačoval, že se na Baleárské univerzitě rozhodl odpálit potrubní bomby naplněné kovovými střepinami. Připustil také, že stejně jako jeho vzory z Columbine spáchá po dokonání atentátu sebevraždu.

Policie uvedla, že zadržený se několikrát pokoušel koupit střelné zbraně, ale nakonec se rozhodl, že útok provede prostřednictvím bomb. Policisté muže sledovali pět měsíců. Na španělských internetových stránkách se totiž začaly objevovat texty odkazující na masakr v Columbine.