Čechy vězněné v Řecku navštívili otcové

Atény – Už dvacet šest dní za mřížemi řeckého vězení strávili dva Češi, které řecká prokuratura podezírá ze špionáže kvůli údajnému natáčení a focení vojenských objektů na ostrově Limnos. O jejich osudu jednají politické špičky obou zemí. Poprvé je navštívili příbuzní.

Miloslav Buchta a Miloslav Pezlar se vydali do Řecka. Nikoliv na dovolenou, ale navštívit své syny ve vězení. Předem nebylo jasné, jestli se k nim vůbec dostanou. Dosud si s nimi jen volali. Ve vězení na ostrově Chios jsou oba mladí Češi osm dní, předtím zažili cely policejní stanice na ostrově Lesbos.

Otcové se se syny za mřížemi nakonec setkali. Místo předem plánované půlhodiny s nimi nakonec strávili hodinu a půl. „Je na tom dobře. Po psychické i fyzické stránce,“ říká Miloslav Pezlar. „Můžou si zacvičit, mají pohyb venku, nejsou jenom v uzavřené cele,“ dodává Miloslav Buchta.

Mladí Češi zatím čekají, co s nimi bude dál. V Řecku totiž pokračuje stávka justice a jejich případ tím uvízl na mrtvém bodě. O osudu Čechů jednají i politici. „Teď jsem ještě žádné čerstvé zprávy nedostal, uvidíme, jak se to podaří,“ řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

Video Reportáž Lenky Drmotové
video

Reportáž Lenky Drmotové