Pět lidí zemřelo, když dostali po injekcích meningitidu

Washington - Spojené státy bojují s infekcí meningitidy. Několik set Američanů je v ohrožení, že dostanou meningitidu kvůli vadným injekcím steroidů při anestetických zákrocích. Podle vyšetřovatelů dávka steroidů obsahovala plíseň, která zákeřné onemocnění způsobila. Ze 47 nakažených už zemřelo pět lidí.

Jak se plíseň do látky dostala, zatím nikdo neumí vysvětlit. Známý už je ale její původ. Nebezpečné injekce pocházely z distribučního střediska v Massachusetts. To už je stáhlo z trhu. Vláda ve Washingotnu před použitím materiálu z tohoto centra lékaře a nemocnice varovala. Obezřetní mají být i občané. 

„Pokud jste pacient, který dostal injekci steroidů a objevují se u vás příznaky jako zhoršující se bolest hlavy, ztuhlost krku, bolest na místě píchnutí, obraťte se na svého lékaře,“ radí Madeleine Biondolillová, lékařka z výboru zdravotní péče. 

Státy zasažené meningitidou
Zdroj: ČT24

Potenciálně nakažených mohou být údajně stovky. Zatím meningitida zasáhla šest států. Doktoři ale počítají s tím, že může v příštích dnech počet nakažených i nadále přibývat. 

Šarže s účinnou látkou, v níž byla obsažena plíseň, měly kliniky k dispozici od července do září. Úřady odhadují, že v Tennessee mohlo být nakaženo až 900 lidí, v Indianě kolem 500. Menší počty mohou být i v dalších amerických státech, celkem se nebezpečná látka dodávala do 23 z nich.

Video USA zasáhla infekce meningitidy
video

USA zasáhla infekce meningitidy