Mírumilovný islám miliardáře Gülena vzbuzuje otázky

Berlín - K myšlenkám tureckého kazatele miliardáře Fetulaha Gülena se hlásí desítky milionů lidí. Je to jedno z nejrychleji rostoucích náboženských hnutí na světě. Liberální verze islámu láká stále víc muslimů i v Německu. Právě tam se ale objevila obvinění, že Gülenovo hnutí funguje jako sekta.

Moderní, mírumilovný a otevřený světu 21. století má být islám, na který láká propagační video Gülenova hnutí v Německu. Organizuje mezináboženský a mezikulturní dialog, aby předcházela náboženským konfliktům. 

K myšlenkám duchovního a taky úspěšného podnikatele  Fetulaha Gülena se hlásí asi 15 procent obyvatel Turecka. Ve zbytku světa má okolo 10 milionů příznivců. Ti vytvořili vlastní banky, pojišťovny, univerzitu a přes 1 000 škol ve 140 zemích. 

Oporou Gülenova hnutí v Evropě je Německo s téměř dvoumilionovou tureckou komunitou. V centru Berlína založilo hnutí mezikulturní centrum, kde se ke společným modlitbám scházejí křesťané, židé i muslimové. 

  • Přívrženci Fetulaha Gülena
    Přívrženci Fetulaha Gülena zdroj: ČT24
  • Fetulah Gülen
    Fetulah Gülen zdroj: ČT24

Jenže vedle chvály dopadají na Gülenovo hnutí i obvinění. V Turecku čelil žalobě kvůli údajným plánům na ovládnutí státu. Byl osvobozen. Jeho rostoucí vliv přesto vzbuzuje obavy. „Je důležité, aby tyto organizace zůstaly otevřené a řekly, odkud pocházejí peníze, ze kterých financují školy,“ myslí si předseda Sdružení Turků v Německu Kenan Kolat. 

V Německu označil magazín Spiegel Gülenovo hnutí za potenciální sektu. Od nových členů, kteří procházejí studijními pobyty v tzv. domech světla, se údajně očekává úplná poslušnost. Vedení hnutí se odmítlo k obviněním vyjádřit. Podle Arsina Cagina, který studiem hnutí strávil několik let, má ale uskupení k sektě daleko.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše