Kismayo dobyto, lidé se ale stále necítí v bezpečí

Kismayo - Somálští ozbrojenci z islámských milic Šabáb označili nově jmenovaného somálského premiéra za zahraniční loutku. Dali tím jasně najevo, že nesloží zbraně, přestože na začátku týdne přišli o svou poslední baštu - přístav Kismayo. Ve městě po nich zbylo množství nastražených náloží.

Vládní vojáci opět pochodují ulicemi somálského Kismaya. Po letech nepokojů a občanské války v roztříštěné zemi je to vyhlídka na lepší časy. „Situace v Kismayu je teď poměrně stabilní, ale je tu stále hodně práce. Pořád máme dojem, že lidé se tu ještě necítí v bezpečí,“ říká velitel keňských obranných jednotek. 

Po dlouhých letech je to poprvé, kdy vláda s pomocí Africké unie ovládla všechna klíčová města válkou zpustošené země. Islamisté přesto dál představují velké nebezpečí. „Část z nich se rozptýlila mezi obyvatelstvo a snaží se ukrýt,“ varuje somálský ministr obrany. 

/*json*/{"map":{"lat":-0.34744049759458,"lng":42.545928955078,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Přístavní město bylo poslední velkou baštou somálských pirátů, nad kterými držely ochrannou ruku právě islámské milice. Lupiči odtud mohli pohodlně vyrážet na přepady lodí v okolí Afrického rohu. I od nich by se proto vypuzeným islamistům mohlo dostat podpory. 

Piráti se teď ocitli pod silným tlakem. Námořnictvo řady zemí po nich v nebezpečných vodách poslední roky pátrá a tvrdě útočí. Že slaví úspěch, potvrzují i čísla - zatímco v roce 2010 unesli piráti 47 lodí, letos jich už bylo jen pět.