Assangova kauce propadá, jeho příznivci přicházejí o tisíce

Londýn - Devět stoupenců zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, kteří za něj složili peněžní kauci, přijde o více než 93 tisíc liber. O propadnutí další části finanční záruky, díky které byl Assange v Británii na svobodě, rozhodl soud v Londýně kvůli tomu, že tento muž uprchl na ekvádorské velvyslanectví a dosud tam pobývá.

Mezi devíti lidmi, kteří podporu Assange pocítí ve svém rozpočtu, je třeba nositel Nobelovy ceny za biologii John Sulston nebo novinář Vaughn Smith, který u sebe nechal Assange déle než rok bydlet. Tato skupina se zaručila na částku v celkové výši 140 tisíc liber, 93 500 liber budou muset podle rozhodnutí soudu do 6. listopadu uhradit. Na jednotlivé lidi připadá suma mezi 3 500 a 15 tisíc liber. Soudce o nich řekl, že je obdivuje, protože své přesvědčení postavili nad vlastní zájmy. 

Do státní pokladny už propadlo 200 tisíc liber, na které se za Assange zaručili jiní jeho přátelé. 

Assange v červnu na ekvádorskou ambasádu v Londýně uprchl proto, aby unikl vydání do Švédska, kde je vyšetřován kvůli údajnému znásilnění. Tvrdí, že jde o politickou mstu za WikiLeaks, který mimo jiné zveřejnil množství důvěrných dokumentů americké diplomacie a armády. 

Assange tvrdí, že se obává vyhoštění do Švédska kvůli tomu, že by odtud mohl být snadněji předán Spojeným státům. Tím, že se ukryl na ekvádorské ambasádě, porušil podmínky, za kterých mohl být v Británii na svobodě.