O skupině vozíčkářů letiště i letecká společnost Air Berlin věděly týdny dopředu. Cestující nahlásili všechny informace - šířku, váhu i barvu vozíků. „Pilot se najednou rozhodl, že je nás moc a že by to mohlo let ohrozit. Proč přesně, to už neupřesnil,“ přiblížil vozíčkář a ruský poslanec Vladimir Krupennikov.
Podle další z vozíčkářek Marie Gendilevové jim nabídli, že je přepraví postupně: maximálně dva vozíky na jeden let. To by ale na konferenci v Německu, kde chtěli hledat inspiraci, dorazili až po jejím skončení.

Ruské vozíčkáře nepustili do letadla
Kvůli rodící ženě nouzově přistálo ruské letadlo na Ukrajině
Poněkud veselejší starost mělo jiné ruské dopravní letadlo, které muselo v pondělí večer nouzově přistát v ukrajinském Charkově kvůli rodící ženě. Dítě se narodilo dřív, než stihli na letištní ploše přistavit k letadlu schůdky pro lékaře. Holčičku tak na palubě letadla přivedl na svět stevard. Pro ženu z Moskvy to byl už třetí porod a tentokrát trval pouhých deset minut.
Na palubu byli přivoláni i celníci, aby o narození dítěte sepsali protokol. Holčička narozená předčasně na začátku osmého měsíce těhotenství bude mít v rodném listě jako místo narození Simferopol. V podobných případech se v Rusku totiž uvádí místo, kde maminka do letadla nastoupila.
Odborníci upozorňují těhotné ženy na možné komplikace při létání. Změna tlaku za letu, méně kyslíku a kosmické záření jsou dle nich zdravotním rizikem. Letecké společnosti obvykle odmítají přepravovat ženy v poslední třetině gravidity. Limity má v tomto směru i cestovní pojištění.