S vozíčkem do letadla? Na to zapomeňte! slyšeli Rusové

Berlín - Naprostou bezmoc zažila skupina šesti ruských vozíčkářů na letišti v Moskvě. Cestovali do Německa na konferenci o zlepšování podmínek pro tělesně postižené. Německá společnost Air Berlin je tam ale odmítla přepravit. Na poslední chvíli pilot rozhodl, že přeprava tolika vozíků najednou je pro let nebezpečná. Řešení se nakonec našlo - vozíčkáři odletěli letadlem ruského Aeroflotu, ale museli si koupit nové letenky.

O skupině vozíčkářů letiště i letecká společnost Air Berlin věděly týdny dopředu. Cestující nahlásili všechny informace - šířku, váhu i barvu vozíků. „Pilot se najednou rozhodl, že je nás moc a že by to mohlo let ohrozit. Proč přesně, to už neupřesnil,“ přiblížil vozíčkář a ruský poslanec Vladimir Krupennikov.

Podle další z vozíčkářek Marie Gendilevové jim nabídli, že je přepraví postupně: maximálně dva vozíky na jeden let. To by ale na konferenci v Německu, kde chtěli hledat inspiraci, dorazili až po jejím skončení.

Video Ruské vozíčkáře nepustili do letadla
video

Ruské vozíčkáře nepustili do letadla

Kvůli rodící ženě nouzově přistálo ruské letadlo na Ukrajině

Poněkud veselejší starost mělo jiné ruské dopravní letadlo, které muselo v pondělí večer nouzově přistát v ukrajinském Charkově kvůli rodící ženě. Dítě se narodilo dřív, než stihli na letištní ploše přistavit k letadlu schůdky pro lékaře. Holčičku tak na palubě letadla přivedl na svět stevard. Pro ženu z Moskvy to byl už třetí porod a tentokrát trval pouhých deset minut.

Na palubu byli přivoláni i celníci, aby o narození dítěte sepsali protokol. Holčička narozená předčasně na začátku osmého měsíce těhotenství bude mít v rodném listě jako místo narození Simferopol. V podobných případech se v Rusku totiž uvádí místo, kde maminka do letadla nastoupila.

Odborníci upozorňují těhotné ženy na možné komplikace při létání. Změna tlaku za letu, méně kyslíku a kosmické záření jsou dle nich zdravotním rizikem. Letecké společnosti obvykle odmítají přepravovat ženy v poslední třetině gravidity. Limity má v tomto směru i cestovní pojištění.