Stav dívky postřelené Talibanem se zlepšuje, vyhráno ale nemá

Péšávar (Pákistán) - Pákistánští lékaři úspěšně vyjmuli kulku z těla čtrnáctileté dívky, kterou se pokusil zabít Taliban za to, že se angažovala za právo žen na vzdělání. Operace trvala několik hodin a Malalaj Júsufzaiová zůstává v bezvědomí, byť se podle lékařů její stav zlepšuje. Dívka absolvovala zákrok ve vojenské nemocnici v Péšáváru, léčba by mohla pokračovat v zahraničí.

Útok se odehrál na severozápadě země v údolí Svát, když se Malalaj Júsufzaiová spolu s dalšími dívkami vracela autobusem ze školy nacházející se v nejvýznamnějším městě oblasti Mingoře. Ozbrojenci se po Malalaj výslovně ptali a následně ji zasáhli do hlavy a do krku. Odpovědnost za útok přijal Taliban, který dívčinu kampaň označil za „obscénní“.

Malalaj se proslavila díky svému deníku, který si začala vést v 11 letech a v němž popisovala život za vlády Talibanu. Toto fundamentalistické hnutí získalo v roce 2009 kontrolu nad údolím Svát a mimo jiné nařídilo uzavření dívčích škol v regionu. Malalaj psala deník pod pseudonymem a její zápisky zveřejňoval zpravodajský server BBC v urdštině.

Pákistánská armáda později Taliban z údolí vytlačila a Malalaj získala nejvyšší státní civilní ocenění za hrdinství. Byla také nominována na mezinárodní mírovou cenu pro dětské aktivisty. Zároveň se ale stala terčem výhrůžek.