Samucevičová: Pussy Riot s politickým protestem rozhodně nekončí

Moskva - Propuštěná členka ruské punkové skupiny Pussy Riot Jekatěrina Samucevičová chce pokračovat v politickém protestu. Řekla to v rozhovoru pro CNN jen několik hodin poté, co jí soud zmírnil dvouletý trest na podmínku. Podle Samucevičové proces ukázal v pravém světle nedostatky ruského soudnictví a vliv, který na něj má prezident Vladimir Putin. Zbývající dvě členky Pussy Riot zůstávají za mřížemi. Ruský tisk se nad „třetinovou spravedlností“ pozastavuje. Komentátoři předvídají, že případ ještě nekončí. Další dějství lze totiž čekat u nejvyššího soudu a ve Štrasburku.

Samucevičová, kterou vyzpovídala Christiane Amanpourová ze CNN, prohlásila, že akce mířené proti Putinovi budou pokračovat. Do budoucna ale hodlá být opatrnější. „Musíme jednat takovým způsobem, aby ruské úřady nevěděly o našich koncertech dopředu a nemohly nás zatknout,“ podotkla. Pussy Riot podle ní budou fungovat dál. „Ještě jsme neskončily. Ani náš politický protest,“ poznamenala Samucevičová s tím, že situace v zemi se v poslední době zhoršila. Proces s punkerkami je toho důkazem. 

Podle Samucevičové šlo o protest proti podpoře Putina, kterou v nedávných volbách projevila ruská pravoslavná církev. „Samozřejmě jsme nechtěli ukázat žádnou nenávist. Chtěly jsme vyjádřit náš kritický pohled na patriarchu Kirilla a několik dalších představitelů ruské pravoslavné církve,“ prohlásila Samucevičová.

Pussy Riot / zatčené členky skupiny
Zdroj: Pussy Riot

„Jsme přesvědčeny, že žijeme v sekulární společnosti a zásady sekulární společnosti je třeba respektovat. Zástupci církve by neměli zasahovat do politiky země. My jsme chtěly upozornit na tento problém prostřednictvím naší činnosti.“


To, že se Samucevičová nakonec dočkala svobody, ji velice překvapilo. Z toho, že se mohla po šesti měsících ve vazbě volně pohybovat, měla smíšené pocity. „Samozřejmě jsem šťastná, že jsem venku na svobodě, ale trápí mě, že zbývající členky ne,“ konstatovala punkerka. Ostatní dívky se prý „drží“, i když jim velmi chybějí jejich děti.

Samucevičová dodala, že o budoucích plánech s vězněnými kolegyněmi nehovořila. Hodlá jim ale během jejich věznění pomáhat pořádáním peněžních sbírek. „Budu jim vozit šatstvo a potraviny,“ řekla.

Ruský tisk se diví, že byla osvobozena jen jedna z punkerek. „Uvěznění a absurdní, zjevně politický soudní proces s účastnicemi punkové modlitby v chrámu Krista Spasitele je pozdvihl na prapory opozice. Režim je trestal nikoliv za konkrétní delikt (se kterým trestní zákon nepočítá), ale za urážlivou akci, za zásah do slabin,“ připomněly Vedomosti.

Dodaly, že veřejnost až dosud všechny punkerky vnímala výlučně jako celek v duchu „Pussy Riot jsou proti systému, systém je proti Pussy Riot“. Teď však jedna z nich, Jekatěrina Samucevičová, změnila obhajobu a za „narušení obrazu tří mučednic“ vyšla na svobodu. „Politický protest proti systému“ se změnil v „individuální konání v rámci systému“, ve kterém režim hrozbu nespatřuje. Absurdně se však ukázalo, že hlavní vina odsouzených má spočívat v „křepčení“ před oltářem - Samucevičová si nestihla zakřepčit, tudíž není vinna. 

Moskovskij komsomolec vyzývá režim, aby na ostudný případ konečně zapomněl. Ruský soud se však ve světle posledního rozhodnutí jeví nejen „nejhumánnějším, ale i nejvíce nepředvídatelným a nelogickým na světě“, a tak „naprosto nepotřebný skandál má nekonečně daleko k završení“.

Osvobození jedné z dívek může být bráno jako slabost režimu
   
Podle komentátora přívrženci Pussy Riot na Západě i doma přijali dílčí osvobození jako známku slabosti či dokonce kapitulace režimu. Odpůrci skupiny naopak soptí nad „přehnaným liberalismem“ soudu. V důsledku bude případ nadále otravovat veřejný život. Kdyby tak soud raději osvobodil všechny tři punkerky, aby zůstaly stejně jako dříve „široce známy jen v úzkých kruzích“ a Rusko si ušetřilo spoustu promarněného času, energie a emocí, uzavřel Moskovskij komsomolec.

Jen jedna ze tří členek punkové skupiny Pussy Riot uspěla u ruské justice s odvoláním proti srpnovému rozsudku, který punkerky potrestal za výtržnost v pravoslavném chrámu. Podle moskevského městského soudu si pouze Jekatěrina Samucevičová zasloužila změnit nepodmíněný trest na podmíněný. Dvěma zbývajícím punkerkám - Naděždě Tolokonnikovové a Mariji Aljochinové - dvouleté odnětí svobody potvrdil. Rozsudek je tím pravomocný. Obhajoba míní napadnout verdikt ještě u prezídia moskevského soudu a ve Štrasburku u Evropského soudu pro lidská práva.