Islamisté chystali ve Francii největší teroristický útok od roku 1995

Paříž - Radikální islamisti, které zadržela francouzská policie, plánovali krvavý teroristický útok ve Francii. Státní zástupce oznámil, že skupina měla dost chemikálií pro výrobu bomb. Nabírat měli také džihádisty za účelem boje v Sýrii. Zadržení radikálové podle policie patří k nejnebezpečnější teroristické skupině ve Francii od roku 1995. Sedm lidí je vyšetřováno, pět už bylo propuštěno.

Policie o víkendu zatkla na různých místech Francie 12 osob pro podezření z teroristické činnosti. Pět z nich bylo nyní propuštěno a sedm obviněno. Někteří z nich se podle státního zástupce také chystali odjet bojovat po boku islámských radikálů v Sýrii a již dříve se setkali s přívrženci svaté islámské války (džihádu) v Tunisku a Egyptě.

Dva Britové, muž a žena, byli zadrženi v tomto týdnu na letišti Heathrow v Londýně kvůli podezření, že se měli v Sýrii podílet na únosu britského fotografa a celkově podporovat teroristy, píše BBC.

Zadržení jsou Francouzi, kteří přestoupili na islám

Prokurátor potvrdil, že obviněnými členy „zvlášť nebezpečné“ islámské buňky, u nichž se také našly různé ruční zbraně a munice, jsou mladíci ve věku od 19 do 25 let, kteří se všichni narodili ve Francii a mají francouzské občanství. Bez dalšího upřesnění uvedl, že někteří jsou „evropského, jiní afrického typu“. Místní média již dříve sdělila, že zadrženými jsou Francouzi, kteří přestoupili na islám.

Francie se stala naposledy terčem atentátu v létě 1995, kdy alžírští islamisté provedli sérii pumových útoků v Paříži, které si vyžádaly sedm mrtvých a přes 150 zraněných. Podle komentářů vděčí země za 17 let bez podobných útoků hlavně dobré práci svých zpravodajských služeb a uplatňování jednoho z nejpřísnějších protiteroristických zákonů v Evropě.


Teroristé u sebe měli seznam židovských organizací

Domovní prohlídky v Torcy u Paříže ukázaly, že teroristická skupina se chystala vybavit podomácku vyrobenými náložemi, stejnými jako ty, které zabíjely v roce 1995 při útoku muslimských radikálů. Policisté podle informací spolupracovníka ČT v Paříži Jakuba Kajtmana objevili i desítky automatických pistolí a stovky nábojů. Teroristé měli prý v bytě také schovaných asi 27 tisíc eur v hotovosti a seznam židovských organizací z pařížského regionu.

Na úspěšný policejní zátah reagoval i francouzský prezident Fancois Hollande, který řekl, že proti teroristům bude jeho administrativa postupovat velmi tvrdě. Vláda ještě před zátahem projednala nový protiteroristický zákon, který zpřísní tresty za propagaci radikálních názorů na internetu. Zároveň by si díky němu měly úřady lépe posvítit na podezřelé osoby, které z Francie odjíždějí do teroristických tréninkových táborů, zejména v Afghánistánu a Pakistánu. I to by nově mělo být protizákonné. Prezident chce balíček prosadit do konce roku.

Oproti například Británii a Španělsku nezažila Francie dosud žádný útok ze strany islámské teroristické sítě al-Káida na svém území.

Zátah francouzské policie
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Thibault Camus

K rozbití údajné teroristické sítě došlo v rámci vyšetřování útoku proti židovskému obchodu s potravinami v Sarcelles u Paříže. Dva maskovaní muži hodili 19. září do obchodu granát, jehož výbuch zranil čtyři lidi. Na úlomku granátu se našla DNA muže, kterého policie zastřelila poté, co při jeho sobotním zatýkání ve Štrasburku vytáhl na policisty revolver.

Islamisté se radikalizují i ve francouzských věznicích

Napětí kolem radikálních islamistů ve Francii během posledních týdnů vzrostlo - situaci nepomohly například nedávno zveřejněné karikatury proroka Mohameda ve francouzském satirickém magazínu Charlie Hebdo. V místních novinách se také v posledních dnech objevily články o tom, že se islamisté kromě jiného radikalizují i ve francouzských věznicích. Úřady proti tomu chtějí bojovat tak, že do vězení budou častěji docházet umírnění francouzští představitelé církve, informoval Kajtman.