Britští vědci znovu v akci: Tentokrát probádali tvar pivních sklenic

Bristol - Britští vědci už mají prozkoumané kdeco, tentokrát se vrhli na alkohol, respektive na psychologickou stránku jeho konzumace. Experti z univerzity v Bristolu tvrdí, že nezáleží jen na tom, co a jak pijeme, ale také z čeho. Zásadním faktorem prý může být i tvar sklenice. Podle jejich studie pijeme pivo ze sklenice s kónickým tvarem mnohem rychleji než z rovného poháru.

Psychologové zkoumali, zda existuje spojitost mezi špatným odhadem a rychlostí pití. Nalili lidem pivo do rovné a zakřivené sklenice; zkoumaní jedinci pak měli odhadnout, kde je polovina objemu. U kónického tvaru je to zhruba ve třech čtvrtinách výšky. Na vyprázdnění zakřivené sklenice potřebovali účastníci výzkumu o 60 procent méně času než na tu rovnou. Podle vědců jasný důkaz toho, k čemu vede špatný odhad. Lidé pijí rychleji, protože si myslí, že ještě nejsou v polovině svého drinku. Podle některých účastníků může navíc hrát roli i to, že křivá sklenice se lépe drží v ruce.

Vědci posléze nalili dobrovolníkům do obou typů sklenic kromě piva i limonádu a výsledek pokusu je překvapil: Na rozdíl od alkoholického nápoje lidé pili limonádu z obou typů sklenic stejně rychle.

Pití alkoholu sebou samozřejmě nese zdravotní rizika. Britové chtějí výzkum dále rozšířit a využít ho k prevenci alkoholismu. „Zajímá nás, jestli můžeme lidi naučit lépe odhadnout, kde je polovina sklenice, a změnit tak jejich návyky týkající se pití alkoholu,“ říká Marcus Munafo, profesor biologie na univerzitě v Bristolu.

Video Rychlost pití piva záleží na tvaru sklenice
video

Rychlost pití piva záleží na tvaru sklenice

Na mnichovském Oktoberfestu si tvar sklenice vybrat nejde. Návštěvníci největšího pivního festivalu na světě musí pít z klasických rovných tupláků. A nezdá se, že by je to nějak omezovalo.