Tetička BBC - všechno, co potřebujete vědět

Praha - Britská rozhlasová a televizní veřejnoprávní společnost BBC, která byla založena 18. října 1922 v Londýně jako British Broadcasting Company, je všeobecně uznávána pro kvalitu a objektivitu svého zpravodajství. Svůj nynější název British Broadcasting Corporation získala v roce 1927, kdy se z akciové společnosti výrobců rádií stala národní institucí.

Pravidelné rozhlasové vysílání zahájila BBC v listopadu 1922, o 14 let později bylo spuštěno i pravidelné televizní vysílání. Velký rozmach televize odstartovala korunovace královny Alžběty II. v červenci 1953, kterou podle odhadů sledovalo asi 20 milionů diváků.

Všechno, co potřebujete vědět

Dnes má BBC stovky milionů diváků i posluchačů po celém světě, v posledních letech se ale musela potýkat s rozpočtovými škrty a propouštěním. Stále je však vzorem přesnosti, slušnosti a rychlosti. Britové jsou na ni hrdí, ostatní jí věří. Za celou dobu své existence se slavná „tetička“, jak jí doma přezdívají, rozrostla v kolos, který poslouchá ve světě na 166 milionů lidí týdně. Tradici měla i česká redakce BBC, jež existovala 66 let.

Pod sloganem „všechno, co potřebujete vědět“ je globální pohled a světový kontext jedním z charakterových vlastností stanice, jejímž cílem bylo vždy informovat, vzdělávat, inspirovat, rozšiřovat obzory a podporovat kreativitu.

Původní cíl byl ovšem prozaičtější: Když šest britských výrobců rozhlasových přijímačů založilo 18. října 1922 tuto společnost, chtěli si hlavně zajistit odbyt pro své výrobky.

Už v roce 1927 se však z akciové společnosti výrobců rádií stala národní institucí, když britský parlament rozhodl, že se z ní stane nekomerční stanice. A změnil její název z British Broadcasting Company na British Broadcasting Corporation.

Zakladatel BBC John Reith formoval její etiku - informovat, vzdělávat a bavit - která trvá dodnes a vytvořila příklad pro mnoho dalších veřejných rozhlasových stanic.

Rádio rychle startovalo u britského publika, jak se u přijímačů soustřeďovalo stále více jeho posluchačů. Vyvíjel se i program - od prvního bulletinu přes první vysílání z terénu, od prvních královských zpráv až k prvnímu úderu legendárního Big Benu na vlnách BBC.

Projevy Winstona Churchilla a korunovace Alžběty II.

Ve 30. letech 20. století se vystavělo vysílací studio, první svého druhu v Británii. Vysílání se rozšířilo o sekci umění, vzdělání, zřídila se sekce zahraničních zpráv. Též se začalo experimentovat s první pravidelnou televizní stanicí pod vedením Johna Logieho Bairda.

Po vypuknutí 2. světové války hrálo rádio rozhodující roli v informování. Winston Churchill na jeho vlnách pronášel slavné projevy, stalo se životně důležitým pro nepočetné posluchače doma i ve světě jako zdroj objektivního a nezávislého zpravodajství. Ale nalézalo i lehčí tóny - pomocí hudby a zábavních pořadů.

Poválečná doba byla již spíše věkem televize, který spustila korunovace královny Alžběty II. Ta je považována za přelomovou událost dějin televizních přenosů. Rádio postupně přineslo nové komedie, dětské pořady, koncerty, podporu umění a vzdělání vůbec, stejně jako moderních technologií.

Dnešní služba BBC Radio zahrnuje deset národních rozhlasových stanic - BBC Radio 1, 2, 3, 4 a 5 je dostupné všem s analogovým rozhlasovým přijímačem, zbývající stanice jsou jen na digitálním příjmu. Existují též národní redakce pro Skotsko, Wales, Severní Irsko a místní stanice po celé Anglii.

Video Rozhovor s Petrem Brodem, bývalým vedoucím českého vysílání BBC
video

Rozhovor s Petrem Brodem, bývalým vedoucím českého vysílání BBC

Rozhovor s Petrem Brodem, bývalým vedoucím českého vysílání BBC

Rozhovor s Vítem Kolářem, bývalým šéfredaktorem české redakce BBC

Reportáž Petra Meškána

BBC se řídí královskou chartou, která vstoupila v platnost v lednu 2007. Zpravodajství BBC šířené rozhlasem a na internetu je dostupné v 33 jazycích. Ve světě jej týdně poslouchá asi 166 milionů lidí na rozhlasových vlnách, přes satelit a kabelový přenos.

Pro BBC natáčeli i Voskovec & Werich

Československá sekce BBC začala vysílat v září 1939, během války poskytla prostor českému ministru zahraničí Janu Masarykovi k pravidelným pořadům i prezidentu Edvardu Benešovi ke spojení s okupovanou vlastí. Populární pořady v New Yorku pro BBC natáčeli Jiří Voskovec s Janem Werichem.

Po vztyčení železné opony vysílání v českém jazyce pokračovalo. V 90. letech česká sekce BBC přesídlila do Prahy a v Londýně zůstalo jen několik redaktorů. Česká redakce připravovala zhruba pět hodin pořadů v češtině. Její vysílání bylo ukončeno roku 2006.