Sihanukovy ostatky zpátky doma, průvod lemovaly tisíce truchlících

Phnompenh – Ostatky zesnulého kambodžského krále Norodoma Sihanuka byly dnes převezeny z Číny do Kambodže. V zemi začal týdenní smutek, během něhož nesmějí televize a rozhlas vysílat zábavné pořady a nebude se konat ani řada plánovaných kulturních a jiných akcí. Smuteční průvod v Phnompenhu, která vede k mezinárodnímu letišti, lemovaly tisíce lidí.

Norodom Sihanuk byl v Číně na léčení již od ledna. Trpěl řadou nemocí - rakovinou tlustého střeva, cukrovkou a vysokým tlakem. Zemřel v pondělí v Pekingu ve věku 89 let. Jeho tělo bude tři měsíce vystaveno v královském paláci, aby mu Kambodžané mohli vzdát čest. Pak bude v souladu s buddhistickou tradicí zpopelněno. Jeho popel by měl být uložen ve zlaté urně a umístěn ve stúpě (buddhistické sakrální stavbě) v královském paláci.

Rakev s ostatky bývalého kambodžského krále Norodoma Sihanuka
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Wong Maye-E

Někdejší kambodžský král Sihanuk abdikoval kvůli zdravotním potížím v roce 2004 po šesti desítkách let na politické scéně. Na popularitě mu neubraly ani jeho chaotické politické manévry včetně nešťastné podpory ultralevicového hnutí Rudých Khmerů, kteří ho nakonec zavřeli do domácího vězení. Na trůn po něm nastoupil jeho syn Norodom Sihamoni, jenž jako dítě pobýval v Československu a v 70. letech vystudoval v Praze taneční pedagogiku.