Terorista chtěl útočit v New Yorku, bombu mu prodala FBI

New York - Americká FBI zatkla muže, který údajně plánoval bombový útok proti sídlu centrální banky Spojených států (Fed) v New Yorku. Bangladéšan ho měl připravovat několik měsíců. Podle úřadů atentát ale reálně nehrozil. Celou dobu ho sledovali agenti. Jeden z nich mu také prodal 450 kilogramů falešné trhaviny, kterou muž chtěl odpálit v autě u budovy banky v New Yorku. Je obviněný z pokusu použít zbraň hromadného ničení.

Bangladéšan čtvrt roku připravoval útok na Fed v New Yorku, jenže netušil, že ho celou dobu sledují agenti z FBI. Ti mu dokonce v přestrojení za spiklence prodali 450 kilo výbušniny. 

Muž nálož naložil do dodávky a zaparkoval ji včera u budovy centrální banky na Manhattanu. Měl dokonce připravený videovzkaz, ve kterém se k plánovanému útoku přihlásil. V záznamu rovněž uvedl, že je přívržencem al-Káidy a že útoky nepřestanou, dokud bojovníci nedosáhnou vítězství, nebo mučednické smrti. 

Výbuch chtěl sledovat z nedalekého hotelu, kam se uchýlil. Telefonem odtud zavolal na mobil v zaparkovaném autě. Pak měla přijít detonace, jenže k jeho překvapení se žádná nekonala. Přišli ale naopak federální agenti, kteří ho zatkli. 

Mladík se nechal inspirovat

Jednadvacetiletý Kazi Mohammad Nafis byl pod dohledem FBI už od svého příletu do USA. „Přijel sem v lednu na studentské vízum. Předstíral, že bude studovat v Missouri. Ve skutečnosti sem přijel naplnit džihád proti Spojeným státům,“ uvedl Ray Kelly z newyorské policie. Na to ale potřeboval místní spojence. Jenže na muslimské radikální podhoubí New Yorku se po 11. září 2001 pečlivě soustředí bezpečnostní služby.

Vyšetřování zjistilo, že důležitým zdrojem byl pro teroristu časopis Inspiruj. "Inspiruj ospravedlňuje zabíjení žen a dětí a o tom zadržený Nafis mluvil," dodal Kelly.

Internetový magazín publikovaný z neznámého místa členy al-Káidy se jako inspirace pro muslimské extremisty neobjevil poprvé. Zmínili ho i někteří pachatelé předchozích už 14 neúspěšných newyorských útoků od roku 2001. Byly mezi nimi i opravdu nebezpečné, jako třeba bomba nastražená na Times Square.

/*json*/{"map":{"lat":40.70857209578,"lng":-74.008637666702,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":40.708368774165,"lng":-74.008744955063,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/