Učitelka ostříhala žákyním vlasy, protože se nechtěly zahalit šátkem

Káhira – Učitelka v Egyptě ustřihla dvěma dívkám vlasy za trest, že se nechtěly zahalit šátkem. Stalo se to v době, kdy v Egyptě stále sílí podpora konzervativních muslimů. Poté, co islamisté vyhráli parlamentní volby, se vedou debaty o tom, jak bude vlastně v ústavě zakotvena role náboženství.

Zdroj: ISIFA Autor: Sipa Press/RAMPAZZO ALESSANDRO

Otec dvanáctileté školačky z Luxoru upozornil na to, že jeho dceři s kamarádkou ostříhala učitelka ve škole vlasy. Dívky několikrát vyzývala, aby si zahalily vlasy šátkem, ty ale neposlechly. Učitelka je proto postavila na hanbu, dívky musely dvě hodiny držet ruce nad hlavou. Když se ani poté nechtěly zahalit, za podpory ostatních žáků ve třídě vytáhla učitelka nůžky a ustřihla jim vlasy.  

Učitelka se bránila tím, že prý neustřihla víc než dva centimetry vlasů. Případ otec nicméně nahlásil státnímu žalobci, ten to zatím nekomentoval. Otec si stěžoval i u guvernéra provincie. Ten čin odsoudil a postaral se o to, aby učitelka ze školy zmizela, přesunul ji na jinou. 

Korán stanovuje pro muslimy pravidla zahalování. A to jak pro ženy, tak pro muže. V zásadě by neměli nosit oblečení, které zdůrazňuje tvar jejich těla a které poutá pozornost u opačného pohlaví. Pro ženy to znamená zahalit části těla, které je dělají atraktivními. Podle Proroka by žena neměla na veřejnosti ukazovat ze svého těla nic kromě obličeje a rukou. V různých muslimských zemích jsou ale pravidla zahalování různě přísná. Zahalují se hlavně vlasy.