Antropologové odkrývají hrůzy nacistických nemocnic

Vídeň - Rakouští antropologové znovu otevřeli jednu z temných kapitol druhé světové války. Exhumovali stovky lidských ostatků z bývalého nemocničního hřbitova nedaleko Innsbrucku. Nacisté tam umisťovali duševně nemocné pacienty. Analýza jejich kostí ukazuje, že mnoho z nich mělo zranění způsobené nejspíš samotnými ošetřovateli.

Opatrné odkrývání hrobů občas přinese překvapivý nález. Třeba modlitební růženec umístěný vedle těla. Podle rakouských vědců je to jen důkaz cynismu někdejšího personálu nemocnice, který měl uklidnit příbuzné pacientů v době pohřbu. „Pacienti byli podvyživení a slabí. Pokud nebyli schopni dělat, co se jim řeklo, přesunuli je do speciální části, kde shromažďovali jen ty slabé,“ popisuje psychiatr Christian Haring.

Vědci zkoumají stovky kostí, záznamů a důkazů o nakládání s pacienty, které lékaři označovali za imbecily, idioty nebo zbytečné vyžírky. Podle antropologů nejméně polovina kosterních nálezů nese známky zlomenin, pravděpodobně způsobených ošetřujícím personálem. „Celé jejich hrudní koše byly zlámané. A vy se snažíte přijít na to, proč. Jak se něco takového mohlo stát? Jak může mít jeden člověk zlomená žebra na 25 místech?“ táže se antropolog George McGlynn.

Duševně nemocní nepasovali do nacistického pojetí ideální čisté rasy. Podle Adolfa Hitlera si zasluhovali milosrdnou smrt, jak napsal v dekretu z roku 1939. Otevřel tím cestu k jejich masovému vraždění. Záznamy nemocnice v Hallu ukazují, že hřbitov tady vznikl v roce 1942. Tehdy úmrtnost na psychiatrickém oddělení dosahovala čtyř procent. Před koncem války byla na dvaceti procentech.