Propuštěná Pussy Riot se dovolává spravedlnosti ve Štrasburku

Moskva – Jekatěrina Samucevičová, které nedávno ruský odvolací soud zmírnil trest na podmínku, se obrací na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Odsouzená členka Pussy Riot si stěžuje na průběh procesu u ruského soudu. Byla prý porušena její práva na svobodu slova a pobyt ve vazbě porušoval zákaz mučení. Na soud ve Štrasburku se chtějí obrátit i další dvě odsouzené, které dostaly za punkovou modlitbu v pravoslavném chrámu dvouleté vězení.

Jekatěrina Samucevičová si ve Štrasburku stěžuje na porušení svého práva na svobodu slova, nezákonné trestní stíhání a bezdůvodné uvěznění. Prostřednictvím své advokátky podala předběžnou stížnost, protože ještě nemá plný text rozsudku. 

Samucevičová si stěžuje na podmínky ve vazbě i při soudním procesu. Dlouhé soudní pojednávání bez možnosti se napít, najíst či se pořádně vyspat porušovalo „zákaz mučení“. Nelíbí se jí ani trest. Podle advokátky Iriny Chrunovové „i podmíněný trest za vyjádření názoru“ je nezákonný a porušuje evropskou konvenci zaručující svobodu slova. 

Rozhodnutí obrátit se na Štrasburk pobouřilo pravoslavné aktivisty. „Samucevičová dostala šanci, ale pokračuje v boji s mateřskou církví a vlastí. Žaloba k evropskému soudu, známému uplatňováním dvojího metru, je výpad proti celé naší zemi,“ prohlásil Kirill Frolov a pohrozil demonstracemi, pokud punkerka u soudu uspěje.  

Naděžda Tolokonnikovová (22), Marija Aljochinová (24) a Jekatěrina Samucevičová (30) byly odsouzeny za to, že zazpívaly v moskevské katedrále Krista Spasitele punkovou modlitbu nazvanou „Bohorodičko, vyžeň Putina“. Protestovaly tak proti výzvám hlavy pravoslavné církve patriarchy Kirilla hlasovat pro Putina. Odsouzeny byly za výtržnost motivovanou náboženskou nesnášenlivostí. Tolokonnikovová a Aljochinová dostaly dva roky vězení, stejný trest původně dostala i Samucevičová, odvolací soud jí ho ale zmírnil na podmínku.