Vědci vytvořili první 3D model ledu na Antarktidě

Antarktida - Klimatologům se vůbec poprvé podařilo vytvořit trojrozměrný obrázek ledovce ve východní části Antarktidy. Dosud měli k dispozici jen dvourozměrné mapy. 3D model by měl pomoci porozumět klimatickým změnám, které působí na jižní ledový kontinent. Pro severní stranu Zeměkoule vědci podobná data mají už od 50. let, tloušťkou ledu na jižní straně se ale dosud nikdo podrobně nezabýval. Její změny přitom ovlivňují slanost vody i mořské proudy, které pohánějí světové oceány a dávají podobu celkovému klimatu planety.

Vědci z osmi zemí světa strávili v Antarktidě dva měsíce. Uprostřed drsných podmínek mířil jejich zájem pod hladinu moře. „Máme skvělou představu o tom, jak tahle oblast vypadá ze satelitních snímků. Ty nám ale o tloušťce ledu nic neřeknou. Bez ní nebudeme nikdy vědět, kolik ledu tady vlastně je,“ uvedl Guy Williams z Centra pro výzkum klimatu a ekosystému Antarktidy.

Data pro speciální model získali vědci díky robotické ponorce, která obvykle mapuje mořské dno. Tentokrát se ale její sonar obrátil vzhůru a z hloubky kolem 20 metrů mapoval každý centimetr spodní části ledovce. „V kombinaci s povrchovými měřeními, která získáme z vrtulníků a pozemních skenovacích stanic, pak vznikne kompletní trojrozměrná mapa celé ledové kry,“ dodal Williams.

Video Klimatologové vytvořili 3D obrázek ledovce
video

Klimatologové vytvořili 3D obrázek ledovce

S pomocí dat o teplotě ledu nebo typu sněhu a propojením s informacemi z družice Evropské vesmírné agentury pak dokáží vědci odpovědět na klíčové otázky o dopadech klimatických změn na Antarktidu. „Když budeme vědět, jak se tloušťka ledové pokrývky měnila v čase, můžeme odhadnout vliv globální změny klimatu na celkové prostředí pod hladinou. To znamená nejen to, co se týká ledu, atmosféry, ale i dopady na biosféru,“ podotkl Jan Lieser z Centra pro výzkum klimatu a ekosystému Antarktidy.