Při střelbě v Milwaukee zemřely 3 ženy, střelec spáchal sebevraždu

Washington – Tři ženy nepřežily nedělní přestřelku nedaleko hypermarketu, který se nachází na předměstí Milwaukee v americkém státě Wisconsin. Další čtyři vyvázly z incidentu se zraněním. Pachatel, jehož policie identifikovala jako 45letého Radcliffa Haughtona z nedalekého městečka Brown Deer, střílel v budově salonu krásy, kde pracovala jeho manželka. Stalo se to dva týdny poté, co soud Haughtonovi zakázal se k manželce přibližovat a poté mu ještě odebral právo držet zbraň. 

„Domníváme se, že incident souvisel s domácím násilím,“ řekl na tiskové konferenci šéf brookfieldské policie Daniel Tushaus. Totožnost obětí nesdělil, ani to, zda je mezi zabitými Haughtonova manželka. Čtyři zraněné ženy ve věku od 22 do 40 let byly převezeny do nemocnice v nedalekém Milwaukee.   

Policie se na základě výpovědí svědků nejprve domnívala, že pachatel z místa činu ujel. Po několikahodinovém pátrání ale nakonec sdělila, že podezřelého nalezla v budově, kde střílel, podle všeho zastřeleného vlastní zbraní.   

Po střelbě, která se odehrála kolem jedenácté hodiny místního času, policie uzavřela nejen salon krásy, ale i blízké nákupní centrum, countryový klub, nemocnici a další budovy. Na místo odpoledne dorazil zvláštní tým FBI včetně jednotky rychlého nasazení SWAT, aby pomohl s pátráním po pachateli. 

Haughtona místní policie na počátku října zatkla v podezření z toho, že rozřezal pneumatiky na autě své manželky. Poté mu soud ve Wisconsinu nařídil dočasné omezení pohybu a před třemi dny mu navíc zakázal držení jakýchkoli střelných zbraní, které měl odevzdat místnímu šerifovi.   

O incidentu byl informován prezident Barack Obama, který podle sdělení Bílého domu vzkázal, že spolu s chotí Michelle na oběti myslí a modlí se za ně. Guvernér Wisconsinu Scott Walker ve svém prohlášení označil střelbu za další příklad „nesmyslného násilí“, k němuž dochází po celé zemi. V posledních měsících nastala v USA řada podrobně sledovaných případů, kdy psychicky vykolejení lidé stříleli na veřejnosti a zabili více lidí.  

V USA jde o druhý případ střelby v salonu krásy během několika dní. Ve čtvrtek střelec zabil v Orlandu na Floridě tři ženy, další osobu, svou manželku, zranil, poté ujel a spáchal sebevraždu. I jemu soud nařídil, aby se ke své ženě nepřibližoval.