Zásah jihokorejské policie - balony s letáky do KLDR neletěly

Soul - Jihokorejská policie zakázala aktivistům poslat do Severní Koreje balonky s protirežimními letáky. Pchjongjang v pátek pohrozil, že na jejich vypuštění zareaguje střelbou na jihokorejské území. Aktivisté tvrdí, že zásah proti nim znamená ústup před vyhrožováním komunistického režimu. Posílání letáků přes hranici patří mezi pravidelné akce odpůrců KLDR.

Jihokorejská policie vyslala stovky svých jednotek na hranici s KLDR. Ty měly zastavit asi stovku aktivistů, kteří plánovali vypustit do KLDR horkovzdušné balony s protirežimními letáky. Skupina severokorejských uprchlíků chtěla do vzduchu u města Padžu vypustit asi 200 tisíc letáků, jenže policie jim v tom zabránila.

Organizátor vypouštění letáků:

„Naším cílem je poslat severokorejským bratrům dopisy, v kterých najdou jen pravdu a nezkreslené informace. Tak proč stojí prezident Jižní Koreje za Kim Čong-ilem a Kim Čong-unem a zastavuje nás?“


Už v pátek totiž KLDR pohrozila, že pokud aktivisté vyšlou na Sever protirežimní letáky, zareaguje Pchjongjang střelbou na území jižního souseda. „Okolí se stane cílem otevřené palby Korejské lidové armády (KPA). Severokorejská armáda nikdy nevede plané řeči,“ stálo v prohlášení.

Kvůli tomu Soul zvýšil stupeň pohotovosti a doporučil obyvatelům u hranic evakuaci. Jihokorejská policie nakonec raději incidentu předešla. „Je to z bezpečnostních důvodů. Aktivistům jsme nepovolili přístup na místo, a tak odtud nemohli vypustit balony,“ uvedl policejní představitel. 

Skupina zásah policie kritizovala. Podle aktivisty Pak Sang-haka se dnešní opatření rovná ústupu před hrozbami Pchjongjangu. Jihokorejský ministr pro sjednocení ho ovšem hájil: „Vyzýváme Severní Koreu, aby přestala s hrozbami, zároveň ale žádáme občanské skupiny, aby se zdržely takových propagandistických činů a zvážily také vztahy mezi oběma Koreami.“

Video Aktivisté balonky nevypustili
video

Aktivisté balonky nevypustili