V BBC padají kvůli pedofilnímu moderátorovi hlavy

Londýn - Britská mediální společnost BBC se dostává do stále větších problémů kvůli tomu, že loni zrušila vysílání televizní reportáže obviňující svého bývalého slavného moderátora Jimmyho Savilea z pedofilie. Producent reportáže už tehdy varoval, že její stažení vrhne na BBC podezření z utajování aféry, která stejně vyjde najevo. Kvůli aféře už rezignoval šéfredaktor pořadu, z něhož byla inkriminovaná reportáž vyhozena.

BBC čelí kritice i kvůli tomu, že během dlouhých desetiletí zavírala nad Savileovým zneužíváním malých dívek oči. Další problém jí způsobilo rozhodnutí nevysílat pořad o Savileově pedofilii.

Kvůli skandálu odstoupil Peter Rippon, šéfredaktor hlavního zpravodajského pořadu BBC Newsnight poté, co jeho podřízení zpochybnili jeho verzi událostí. Producent reportáže už loni Rippona varoval, že její stažení vrhne na BBC podezření z utajování aféry, která stejně vyjde najevo. Producent Meirion Jones to uvedl v pořadu Panorama, který BBC odvysílá dnes večer.

Rippon dosud tvrdil, že vysílání reportáže loni zastavil jen z novinářských důvodů, protože prý nebyla dostatečně podložená. Stejně tak uváděl, že reportáž nezkoumala, zda byl Savile pedofil, ale proč policie před několika lety odložila vyšetřování stížností několika Savileových údajných obětí.

Reportáž byla dobře podložena, nebyl důvod ji stahovat, tvrdí producent BBC

Meirion Jones řekl pořadu Panorama, že loni varoval Rippona, že zrušení reportáže se BBC vymstí. „Byl jsem si jist, že celá věc stejně tak či onak vyjde najevo … a BBC bude obviněna, že ji kryla,“ řekl Jones Panoramě. „Napsal jsem Peterovi mail, že reportáž je dostatečně silná a když se neodvysílá, hrozí, že to významně poškodí reputaci BBC,“ dodal.

Novinářka Liz MacKeanová Panoramě řekla, že v zastavené reportáži nešlo o policii, ale „o to, zda Jimmy Savile byl pedofil a zda využíval svého postavení člověka, který vybírá peníze na charitu, k tomu, aby se dostal do míst, kde by mohl zneužívat zranitelné dívky.“ Podle Jonese se novináři o odloženém policejním vyšetřování dozvěděli až při pátrání po Savileových aktivitách. „Nevěděli jsme to, nikdo to nevěděl. Přišlo se na to, až když jsme mluvili se Savileovými oběťmi,“ řekl Jones.

Savile patřil od 60. let k nejpopulárnějším televizním osobnostem v zemi. Zemřel loni v říjnu ve věku 84 let. Za charitativní činnost ho královna povýšila do šlechtického stavu.

O Savileově jednání se veřejně nevědělo až do letošního 3. října, kdy televize ITV odvysílala vlastní pořad o Savileovi. Propukl skandál a policii se začaly hlásit desítky obětí, včetně žen, kterým bylo v době, kdy je Savile údajně zneužíval, jen 12 let. Dělal to prý nejen v ateliérech BBC, ale i v nemocnicích a dětských domovech.


Ředitel BBC bude vypovídat před komisí

Generální ředitel BBC George Entwistle bude v úterý kvůli aféře vypovídat v parlamentním výboru. Již dříve oznámil, že BBC zahájí dvě vyšetřování. Jedno, které povede bývalá soudkyně Janet Smithová, bude zkoumat poměry v BBC v době, kdy tam Savile pracoval. Druhé šetření povede bývalý šéf konkurenční Sky News Nick Pollard, který se zaměří na to, proč vedení Newsnight reportáž o Savileovi zastavilo.