Jak na vězně? WikiLeaks zveřejňuje oficiální americké příručky

Londýn – Jak zacházet s vězni na Guantánamu nebo v Iráku? To určovaly manuály ministerstva obrany USA, které začal počínaje dneškem zveřejňovat server WikiLeaks. Během měsíce by jich měla vyjít na světlo asi stovka - v chronologickém pořadí. Zatím si návštěvníci serveru mohou prostudovat například deset let starou příručku s procedurami a pravidly pro Camp Delta, kde od roku 2002 zadržují lidi podezřelé z terorismu.

"Dokumenty odhalují anatomii bestie, jakou je zadržování lidí po 11. září (po teroristických útocích na New York a Washington v roce 2001), odhalují vytvoření temného prostoru, kde neplatí zákony a práva a kde mohou být lidé nekontrolovaně drženi podle přání amerického ministerstva obrany," uvedl spoluzakladatel WikiLeaks Julian Assange. „Ukazují excesy raného období války proti neznámému 'nepříteli' (…) a jak se tato politika vyvíjela a nakonec přerostla v trvalou výjimku, která v USA existuje i o desetiletí později.“

Řada zveřejňovaných dokumentů sice zakazuje přímé fyzické násilí proti zadrženým, ale tyto dokumenty podle WikiLeaks také ukazují, že „oficiální politika zastrašování zadržovaných při výsleších kombinovaná s politikou likvidací záznamů vede k týrání a beztrestnosti“.

Stejně tak mají být zveřejněny dokumenty dokazující „politiku neodpovědnosti“. Jedním takovým dokumentem jsou prý instrukce z roku 2005 o „přidělování interních sériových čísel zadrženým“. „Tento dokument se týká diskrétního 'mizení' zadržovaných do vazby jiných amerických vládních úřadů. Jejich jména přitom nejsou uváděna v centrálních vojenských záznamech, protože se jim systematicky nepřiděluje vězeňské číslo. Zadržovaných je tak možné se zbavit, aniž by po nich zůstaly v dokumentech výraznější stopy,“ uvedly WikiLeaks v prohlášení bez dalších podrobností.

Obhájci lidských práv tvrdí, že po 11. září 2001 Ústřední zpravodajská služba (CIA) využívala tajné věznice ve spřátelených zemích, kde vyslýchala a někdy mučila podezřelé teroristy, takže se na ně nevztahovala obvyklá právní ochrana.

GuantánamoVěznici na Guantánamu nechal vybudovat bývalý americký prezident George Bush. Celkem zde bylo bez soudu zadržováno 779 mužů, nyní jich tam je 167. WikiLeaks před dvěma lety zveřejnily tisíce tajných amerických diplomatických depeší. Assange je nyní na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kde se ukrývá před svým vydáním z Británie do Švédska, kde je vyšetřován kvůli údajnému znásilnění. Assange to odmítá s tím, že celá věc je politicky motivovaná. Tvrdí, že by mu ve Švédsku hrozilo vydání do USA.