Kromě duchovního obohacení si odvážejí poutníci z Mekky i zlato

Mekka - Na dnešek připadá vrcholný okamžik letošní pouti do Mekky. Přes dva miliony muslimů stráví den modlitbami na planině Arafát. Tisíce věřících během pouti navštíví místní trhy, aby si z cesty přivezli vzácné suvenýry, velký zájem je o saúdské zlato.

Nejen duchovní vzpomínky, ale i ty hmotné si chtějí odvézt tisíce poutníků z nejsvětějšího místa islámu. Obchody se zlatými klenoty lemují ulice přímo v blízkosti Velké mešity. Podle návštěvníků Mekky jde o příležitost zakoupit něco jedinečného. „Kupovat saúdské zlato má dva důvody. Za prvé - jde o dobré zlato - a za druhé, je to svaté místo pro muslimy, takže upřednostňujeme zlato právě odtud,“ vysvětluje poutník z Bangladéše. 

Kromě faktu, že jde o suvenýry z posvátného místa, vyzdvihují obchodníci se zlatem i další výhody zdejší koupě. „Karát ze Saúdské Arábie je zárukou. Je kontrolován vládou. Pokud je zlato 21karátové, nikdy neklesne jeho hodnota, jako například v jiných zemích,“ ujišťuje obchodník se zlatem Mahdí al Mahrí.  

Většina zlata, které poutníci vozí na památku svým příbuzným, pochází z přístavního města Jeddahu. Mezi kupovanými dárky dominují náramky, prsteny nebo náušnice.

Muslimští poutníci se dnes shromáždili na planině Arafát a strávili na ní den modlitbami. Prosí boha o prominutí svých hříchů a žádají ho, aby jim dal sílu pro další život. Muslimové věří, že právě zde prorok Mohamed pronesl poslední kázání. Někteří už na Arafátu sbírali kamínky, jimiž budou v pátek symbolicky kamenovat Satana. Dorazila sem i skupina Syřanů, vybavená velkým praporem povstání, které už 19 měsíců usiluje o svržení režimu prezidenta Bašára Asada. „Bože, učiň konec Bašáru Asadovi,“ nahlas úpěnlivě prosil asi třicetiletý syrský poutník. Na letošní velkou pouť do Mekky se sjelo skoro 3,5 milionu lidí.