Česko chce přispět k obnově památníku bitvy u Sokolova

Sokolovo - Česká republika pomůže obnovit památník bitvy u ukrajinského Sokolova. Ministerstvo obrany plánuje, že opraví hroby vojáků, kteří tam v roce 1943 padli. Hotovo má být do 8. března. V tento den se k sedmdesátému výročí chystá zatím největší rekonstrukce bitvy, kde se do boje nacistů se Sověty poprvé zapojil i československý prapor pod vedením Ludvíka Svobody.

V dnešním Sokolovu už máloco připomíná, jak vypadala vesnice před válkou. Třeba kostel, kde měli českoslovenští vojáci pozorovatelnu, byl zbourán během proticírkevní kampaně v 50. letech. Za minulého režimu byl naopak postaven památník i muzeum. Oba významné objekty by si zasloužily opravu. „Budeme dělat plnou rekonstrukci. Hlavní je dát tomu všemu takovou podobu, jakou si zaslouží,“ podotkl předseda okresní administrativy Jevgenij Murajev.

Navzdory mýtům bitva u Sokolova nebyla vítěznou. Obránci se drželi statečně, ale museli ustoupit a padl i nedaleký Charkov. Málo se ví o masakru v tamní nemocnici, kde jednotky SS popravily a upálily na 800 lidí, včetně deseti Čechoslováků. Také tady je skromná mohyla.

Na výročí bitvy bude otevřena nová expozice

Na sokolovské výročí se do města chystá ministr obrany a s sebou chce vzít i početnou delegaci veteránů. Do března by to v Sokolovu mělo vypadat jinak. Plánuje se otevření nové expozice a také hroby budou vyčištěny a opraveny. Osmého a devátého března pak proběhne rekonstrukce bitvy. Ukrajinští nadšenci už na místech původních obranných linií vyhloubili nová opevnění.

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha