Západ Kanady zasáhlo silné zemětřesení, na Havaj dorazila cunami

Vancouver – Západ Kanady dnes zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Otřesy začaly v sobotu večer tamního času (4:04 SEČ) u Ostrovů královny Charlotty. Epicentrum bylo asi 200 kilometrů jižně od přístavního města Prince Rupert. Ohnisko zemětřesení bylo v hloubce zhruba deset kilometrů. Žádné větší škody ani oběti nejsou hlášeny. Následné zemětřesení o několik minut později mělo sílu 5,8 stupně. Dopoledne na Havajské ostrovy dorazila přívalová vlna, která ale byla nižší, než se předpokládalo. Varování před tsunami proto úřady odvolaly.

První přívalová vlna ostrovy zasáhla dnes dopoledne SEČ, byla vysoká přes jeden metr a zaznamenána byla ve městě Kahului na ostrově Maui. Evakuace se dotkla 120 tisíc lidí.

Varování dosud nebylo odvoláno a pohotovost může trvat podle médií až sedm hodin. Úřady vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí, aby se uchýlili do vnitrozemí. Po celém ostrově se rozezněly varovné sirény, v havajské metropoli Honolulu zavládl dopravní chaos. Motoristé se nahrnuli k čerpacím stanicím, aby doplnili zásoby, policie zaznamenala zvýšený počet dopravních nehod.  

/*json*/{"map":{"lat":21.309846141087,"lng":-155.63232421875,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Původně vydané varování pro poloostrov Aljašku a západní kanadské pobřeží bylo odvoláno, upozornění před vyššími vlnami ale úřady vydaly pro pobřežní oblasti amerických států Kalifornie a Oregon.     

Zemětřesení na západě Kanady jsou poměrně častá. V srpnu zasáhlo zemětřesení o síle 5,6 stupně Richterovy škály jihozápadní pobřeží Kanady. Loni v září udeřilo nedaleko Vancouveru zemětřesení o síle 6,7 stupně. Otřesy však nezpůsobily vážnější materiální škody.