Nabarvěte trávu, jede sem Putin!

Moskva – I když někdejší ruský prezident a nynější premiér Dmitrij Medvěděv vyhlásil boj Potěmkinovým vesnicím, tuto starou ruskou tradici asi hned tak nevymýtí. To dokázali nyní i obyvatelé Nižného Novgorodu, kteří se na ohlášený příjezd staronového prezidenta Vladimira Putina připravili nazeleno natřeným trávníkem, postavením a zrestaurováním několika budov a zprovozněním stanice metra. Jejich úsilí ale bylo k ničemu.

Putinova návštěva v Nižném Novgorodu byla oznámena už před rokem, kdy byl ještě premiérem a slíbil, že zde oslaví 4. listopadu významné výročí místních milicí. Obyvatelé města se na vzácnou návštěvu připravovali poctivě celý rok, nakonec ale Putin nepřijel a místním poslal jen pozdravný telegram, napsal list Nězavisimaja gazeta. Ta upřesňuje, že tráva měla po zásahu místních poskoků barvu jako po velmi diletantské úpravě ve Photoshopu.

Obyvatelé vynaložili velké úsilí, aby se vzácné návštěvě představili v co nejlepším světle. Kromě potěmkinovského barvení trávy na sytě zelenou a přibarvení dalších podzimem sežloutlých rostlin postavili 37 společenských objektů včetně mateřské školy, uvedli do provozu stanici metra, zrestaurovali jednu z kupolí chrámu a postavili nové cesty. Obyvatelé domů lemujících trasu, kudy měl prezident projíždět, prošli důkladným školením, aby se nesnažili přistupovat k oknům a nepokoušeli se dívat na kolonu se vzácným hostem dalekohledy. Našli se i podnikavci, kteří chtěli na události co nejvíce utržit. Jedna ubytovna na nedávno zrestaurované ulici nabídla prostřednictvím internetu zvláštní službu: podívat se z okna na Putina za poplatek 350 rublů (220 korun).

Trávu po potěmkinovsku barvili loni také například v Saransku před červnovým příjezdem Putina. V květnu téhož roku obyvatele Vladivostoku vyděsily tmavě zelené trávníky, které nechaly místní úřady nabarvit před příjezdem vládní delegace.

/*json*/{"map":{"lat":56.324533032142,"lng":43.959045410156,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/