Za masakr Afghánců požadují prokurátoři pro vojáka trest smrti

Washington - Proces před vojenským soudem a možnost trestu smrti žádají američtí vojenští prokurátoři pro seržanta Roberta Balese, který je podezřelý z masakru 16 civilistů v Afghánistánu. V úterý místního času na základně Fort Lewis ve státu Washington skončilo předběžné líčení v případu, kvůli němuž se vyostřily protiamerické nálady v Afghánistánu.

Devětatřicetiletý Bales údajně letos 11. března v tichosti odešel z vojenské základny v jihoafghánské provincii Kandahár a ve dvou vesnicích začal střílet na tamní civilisty. Mezi jeho oběťmi bylo devět dětí.

Podle vojenských prokurátorů spáchal „nejhroznější a nejodpornější činy, jakých se člověk může dopustit“. Prokurátor Rob Stelle citoval výroky Balese po návratu na základnu, z nichž prý vyplynulo, že si jasně pamatoval a uvědomoval, co udělal. Několik vojáků vypovědělo, že když se Bales vrátil ze svého řádění celý potřísněný krví, řekl, že „se domníval, že to, co dělá, je správné“.

Balesovi obhájci tvrdí, že není jasné, v jakém psychickém stavu byl seržant Bales před masakrem. Podle výpovědí některých svědků večer předtím pil alkohol a obhajoba tvrdí, že používal steroidy a léky na spaní. Vojáka prý trápí psychické problémy. Při nasazení v Iráku utrpěl zranění hlavy a do Afghánistánu ho jeho nadřízení údajně poslali proti jeho vůli.

V USA byl voják popraven naposledy v roce 1961. Na výkon trestu smrti v současnosti čeká šest vojáků, ale nikdo z nich nebyl odsouzen za masakr na civilistech v zahraničí.