Operace Oblačný sloup - útok v Gaze otvírá bránu do pekla

Gaza – Izrael zahájil v pásmu Gazy operaci Oblačný sloup. Cílí na pozice Hamasu. Při izraelském náletu zahynul vojenský velitel Hamasu Ahmad al-Džabárí. Raketa zasáhla auto, ve kterém jel. Spolu s ním zemřel i jeho spolujezdec. Izrael útok potvrdil. Džabárího viní ze smrti stovek lidí při teroristických útocích v Izraeli i raketovém ostřelování jihu země.

Izrael udeřil na pásmo Gazy, rakety zasáhly nejen auto Džabárího, operace cílí i na další pozice Hamasu. Izrael upozornil, že akce stále není u konce a útoky budou pokračovat. Zároveň potvrdil útok na Džabárího auto. „Cílem této operace bylo těžce zasáhnout velení a řízení organizace Hamas,“ uvedla izraelská armáda v prohlášení.

Při leteckých úderech přišel Hamas i o několik regionálních velitelů a skladišť íránských střel, které ohrožovaly nejen města v okolí Gazy, ale i druhé největší město Tel Aviv. Právě střílení raket, kterých jen od soboty dopadlo na Izrael 115, je deklarovaným důvodem operace Oblačný sloup. Podle zpravodaje ČRo Břetislava Turečka je izraelská armáda připravená i k pozemní ofenzivě. Operace v pásmu Gazy bude podle všeho pokračovat i v nočních hodinách. „Vyslali jsme dnes jasný vzkaz Hamasu a jiným teroristickým organizacím, a jestliže to bude nutné, jsme připraveni operaci rozšířit,“ řekl premiér Netanjahu.

Generál izraelské armády:

„Jsme právě uprostřed útoku, který bude zesilovat. Nemáme žádné časové omezení. Být vysoce postaveným členem Hamasu, hledal bych si úkryt.“


Džabárí jel autem ve městě Gaza, když jeho vůz náhle explodoval. Zemřel i jeho osobní strážce a dva další lidé. Další dvě oběti má pak nálet na Bajt Lahíju na severu pásma. Džabárí byl nejvyšším představitelem Hamasu zabitým od izraelské ofenzivy v pásmu Gazy před čtyřmi roky. Izrael ho vinil z odpovědnosti za řadu protiizraelských útoků, včetně únosu izraelského vojáka Gilada Šalita v roce 2006, figuroval vysoko na seznamu hledaných osob.

Ahmad al-Džabárí
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/HAMAS MEDIA OFFICE

Hamas bezprostředně po dnešním útoku vyzval k okamžité odvetě: „Izrael vyhlásil Gaze válku, ponese veškerou odpovědnost a důsledky.“ Vojenské křídlo Hamasu oznámilo, že izraelský útok v Gaze „otevřel bránu do pekla“. Jeden z vůdců Hamasu vydal prohlášení, že touto akcí premiér Netanjahu překročil všechny meze a bude toho brzy litovat.

V oblasti stoupá napětí a rostou obavy z eskalace konfliktu. Na jihu Izraele v blízkosti hranice s pásmem Gazy zavládl okamžitě znovu výjimečný stav. Obyvatelé se uchýlili do krytů, školy a úřady se zavřely, v nemocnicích a záchranných službách byla vyhlášena nejvyšší pohotovost. Na mnoha místech zazněly signály leteckého poplachu. Také v pásmu Gazy se lidé odebrali do úkrytů a začali se připravovat na nejhorší.

Egypt izraelské nálety na cíle v pásmu Gazy odsoudil a vyzval k okamžitému ukončení útoků. K uklidnění napětí kolem pásma vyzval obě strany i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Palestinský prezident Mahmúd Abbás požádal o svolání mimořádné schůzky Ligy arabských států. K ukončení násilí vyzval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americké ministerstvo obrany naopak po útoku oznámilo, že USA respektují legitimní právo Izraele „bránit se proti terorismu“.

Izrael právě kvůli raketovým útokům v prosinci 2008 zahájil ofenzivu proti pásmu Gazy. Trvala měsíc a o život při ní přišlo na 1 300 Palestinců.

Video Reportáž Jakuba Szántó
video

Reportáž Jakuba Szántó

Reportáž Jakuba Szántó

Události - 14. 11. 2012

Rozhovor s Břetislavem Turečkem a Jakubem Szántó