Klausovi v patách: Chrastavského střelce zadrželi ve Vídni

Vídeň - Rakouská policie krátce zadržela Pavla Vondrouše, který v září vystřelil na Václava Klause z airsoftové pistole. Stalo se to krátce před příjezdem českého prezidenta před vídeňskou budovou Rakouského průmyslového spolku, kde Klaus představoval svou knihu. Rakouská policie byla předem informována o možném incidentu, podle ní u sebe Vondrouš ale neměl zbraň. Klaus dnes v Rakousku také vyslovil obavu, kdo po jeho odchodu z Hradu bude hájit zájmy České republiky.

Klaus je od úterý na státní návštěvě Rakouska. V budově rakouského průmyslového spolku představil německé vydání své knihy Evropská integrace bez iluzí. Vondrouš s ním dnes ve Vídni nepřišel do styku, rakouská policie chrastavského útočníka odvezla ještě před příjezdem české hlavy státu. Spolu s Vondroušem byl zadržen rakouský občan českého původu Phillip Janýr. Podle mluvčího rakouské policie Karla Grundböcka byli oba po vyslechnutí propuštěni. „Českému prezidentovi nehrozilo žádné nebezpečí,“ řekl Grundböck a dodal, že šlo o standardní bezpečnostní zákrok. Vondroušovi ani Janýrovi policie nedala ani žádnou pokutu.

Jak upřesnil zpravodaj ČTK Tomáš Neřold, Vondrouš se s největší pravděpodobností snažil dostat do budovy právě na prezentaci Klausovy knihy. Informace o tom, že je chrastavský atentátník ve Vídni, se objevovaly již během dne. Zadržení Vondrouše nijak nenarušilo prezidentův program a Václav Klaus ani tento incident nijak nekomentoval.

Video Reportáž Jany Čermákové
video

Reportáž Jany Čermákové

Reportáž Jany Čermákové

U 14.11.

Telefonát Tomáše Neřolda

Vondrouš v září vystřelil z bezprostřední blízkosti na Klause, který se účastnil slavnostního otevření nového mostu v Chrastavě. Policie později Vondrouše obvinila z výtržnictví.

Janýr, který ve Vídni na příjezd Klause čekal spolu Vondroušem a rozdával s ním i letáky, na sebe v minulosti upozornil mimo jiné trestními oznámeními na české vládní politiky v kauze kolem údajné korupce na Státním fondu životního prostředí. Janýr, syn dlouholetého člena sociální demokracie Přemysla Janýra, byl v Česku v minulosti odsouzen k pěti letům vězení za krácení daní. Českým úřadům ale vydán nebyl, což Janýr vysvětloval tím, že Rakousko tak se svými občany nečiní a že jeho skutek není v alpské zemi trestným činem.

Co si jen beze mě počnete?

Klaus dnes během návštěvy Rakouska před novináři vyslovil obavu, že po jeho březnovém odchodu z Hradu nebude už z České republiky zaznívat silná obhajoba zájmů země. „Musím říci to, co mně říká mnoho lidí a já jsem to opravdu odmítal, ale teď to začínám cítit. Kdo bude tak silně naše zájmy hájit po březnu 2013, to začínám mít trochu strach,“ poznamenal Klaus v souvislosti s tím, že mu vadí debata o poválečném odsunu sudetských Němců z Československa. „Skutečně mě zlobí i nepřetržitá debata o odsunu poválečném. Musím říci, že prostě toto téma nemohu přijmout, o odsunu. Jsem ochoten přijmout téma debaty o nacismu, nacismu a Rakousku, Rakousku a druhé světové válce, odsunu. Ale pouze v tomto balíčku dohromady, a nikoliv si vytáhnout jednu relativně okrajovější událost celé této tragické epizody evropských dějin,“ řekl Klaus.

Václav Klaus a Heinz Fischer
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ronald Zak

Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku (SLÖ) v úterý Klause obvinilo z pokračování údajné „šovinistické politiky genocidy“ poválečného československého prezidenta Edvarda Beneše. Rakouský prezident Heinz Fischer v úterý po jednání s Klausem uvedl, že by se neměly zavírat oči nad zločiny, které byly ve dvacátém století spáchány, i po konci druhé světové války. Nový pohled na česko-německé vztahy otevřel ve svých dopisech a projevech Klausův předchůdce Václav Havel na přelomu let 1989/1990, v nichž vyslovil nad poválečným odsunem sudetských Němců politování.

Václav Klaus a Werner Faymann
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Ronald Zak

Klaus: Zelení jsou agresivní

Klaus se dnes ve Vídni setkal s předsedou vlády Wernerem Faymannem a spolu s Fischerem zahájil česko-rakouské hospodářské fórum. Postěžoval si na chování zástupců rakouské strany Zelení při jeho úterní návštěvě parlamentu. „Strana zelených vystupuje tak agresivním způsobem, na který jsem téměř už zapomněl, že je vůbec něco takového možné. Nemyslím si vůbec, že by v našem parlamentu, a čtyři roky jsem takto přijímal zahraniční delegace, že by jakýkoliv reprezentant politického klubu takhle agresivně hovořil s prezidentem cizí země,“ řekl Klaus. Dodal, že „zavilost“ rakouských zelených v otázce Temelína je „opravdu neuvěřitelná“. Klausovy návštěvy v úterý využilo několik poslanců za ekologickou stranu Zelení, včetně jejich spolkové mluvčí Evy Glawischnigové, a na rozvinutých plakátech požadovali ustoupení od jaderné energetiky.