Syrské uprchlíky ohrožuje blížící se zima a docházející potraviny

Damašek – Situace uprchlíků v Sýrii se rapidně zhoršuje. Podle humanitárních organizací v zemi rychle docházejí zásoby jídla. Lidi bez střechy nad hlavou navíc ohrožuje blížící se zima. Neutichající boje vyhnaly z domovů už téměř tři miliony Syřanů. Dnes syrská armáda bombardovala čtvrti v jižním Damašku, při útoku zemřel nejméně jeden civilista a mnoho dalších bylo zraněno.

Zatímco v jižním Damašku bombardovaly vládní síly čtvrtě sympatizující s povstalci, na západě města vybuchlo několik granátů ve čtvrti obývané alávity, náboženské menšiny, do které patří i prezident Bašár Asad. Na severu metropole se povstalci střetli s vojáky přímo, nejsou ale dostupné informace o obětech. Tvrdé boje zuří také v governorátu Aleppo, které patří mezi hlavní bašty povstalců. Ráno zde při střetu znepřátelených stran zemřeli nejméně dva rebelové. Další dva povstalci byli zabiti při bojích v governorátu Hamá.

Opoziční Syrská organizace pro lidská práva (OSDH), která situaci monitoruje z Londýna, dnes také oznámila, že sobotní střety si vyžádaly celkem 146 životů. Od začátku konfliktu před dvaceti měsíci prý zahynulo více než 39 tisíc lidí. Veškeré údaje o situaci v Sýrii je však těžké ověřovat z nezávislých zdrojů, jelikož syrský režim brání práci zahraničních novinářů.

Video Reportáž Václava Černohorského
video

Reportáž Václava Černohorského

V zemi zkolaboval systém zdravotní péče. Spousta nemocnic je zničená nebo nedostupná. V oblastech ovládaných rebely vznikají improvizované polní kliniky. Míří do nich zranění civilisté, opoziční bojovníci i vládní vojáci. Syřanům se snaží pomoci řada humanitárních organizací, včetně těch působících v Česku. Veřejné sbírky přímo pro Sýrii spustily Člověk v tísni, Český červený kříž a ADRA. Charita a Lékaři bez hranic rozdělují prostředky pro lidi postižené konfliktem ze svých obecných fondů. Podle OSN budou na přelomu roku potřebovat humanitární pomoc čtyři miliony Syřanů, tedy téměř pětina obyvatel země.