Izraelská střelba do vzduchu zabila Palestince

Gaza - Izraelská armáda zastřelila dnes v Gaze Palestince, další pak střelba zranila. Jde o první případ od středy večer, kdy vstoupilo v platnost příměří mezi Izraelem a Hamasem. Mluvčí Hamasu obvinil Izrael z ohrožování dojednaného příměří a oznámil, že si bude organizace stěžovat u Egypta.

Palestinští záchranáři oznámili, že po izraelské střelbě za hranice pásma Gazy zemřel 23letý Palestinec, dalších sedm lidí bylo zraněno. Podle svědků izraelští vojáci stříleli na skupinu Palestinců, kteří se pokusili dostat na své pozemky v pohraničním pásmu. Území ale izraelská armáda vyhlásila za oblast, do níž je vstup pod pohrůžkou střelby zakázán.

Mladík se snažil v pohraniční zóně vyvěsit na plot vlajku Hamasu. Izraelští vojáci začali střílet do vzduchu. Mladík byl při tom zasažen do hlavy. Mluvčí izraelské armády potvrdil, že se „Palestinci pokusili infiltrovat do Izraele a vojáci reagovali střelbou do vzduchu“.

Mluvčí Hamasu oznámil: „Budeme kontaktovat egyptské vyjednavače, prodiskutujeme tento incident.“ 

Izrael a Hamas ve středu přistoupily na Egyptem dojednané příměří, které ukončilo osmidenní ostřelování, při kterém na palestinské straně zemřelo 163 lidí, v Izraeli 6 lidí.