Velitel konžské armády skončil kvůli podezření, že prodával zbraně

Kinshasa – Podezření, že prodával zbraně povstalcům, zlomilo nakonec veliteli pozemních sil konžské armády Gabrielu Amisimu vaz. Dnes byl kvůli tomu odvolán. Podle zprávy OSN stál generál v čele sítě, která dodávala zbraně pytlákům a skupinám rebelů, včetně nechvalně proslulé skupiny Mai Mai Raia Mutomboki.

„Generál Gabriel Amisi kontroluje síť, která distribuuje lovné a další zbraně a munici pytlákům a ozbrojeným skupinám, včetně Raia Mutomboki,“ tvrdí zpráva OSN. Amisi podle dokumentu taky objednal 300 kalašnikovů pro ozbrojenou skupinu Nyatura, operující ve východním Kongu. 

Podle OSN ozbrojené skupiny Mai Mai Raia Mutomboki a Nyatura, společně s rwandskými povstalci, nesou odpovědnost za smrt více než 260 civilistů při etnických střetech v odlehlých oblastech provincie Severní Kivu. 

Konžská policie
Zdroj: AP Photo
Autor: Jerome Delay

Vyšetřování špiček konžské armády přichází ve chvíli, kdy vládní síly čelí ofenzivě povstalecké skupiny M23, která se v úterý zmocnila významného města Goma. Rebelové hrozí tažením na metropoli Kinshasu, pokud prezident Joseph Kabila nezahájí přímé mírové rozhovory. 

Skupina M23 vznikla v dubnu po vzpouře v armádě, jsou v ní především menšinoví Tutsiové. Postup M23 budí obavy z obnovy občanské války, v níž v Kongu v letech 1997 až 2003 zahynulo asi pět milionů lidí.