Jak v Abú Ghrajbu - nedávají mi sladkosti, stěžuje si Breivik

Oslo - Norský pravicový extremista Anders Breivik tvrdí, že ochranka věznice Ila se ho snaží dohnat k sebevraždě v podmínkách „mini Abú Ghrajbu“. Masový vrah, který byl odsouzen za smrt 77 lidí, použil srovnání s iráckou věznici nechvalně proslulou týráním vězňů ve svém 27stránkovém dopise adresovaném vězeňské správě.

Zdroj: ISIFA Autor: EPA/STIAN LYSBERG SOLUM

Breivik píše, že je frustrovaný, že strážci dostatečně neberou ohled na jeho naplánovaný denní režim. Každý den je prý podroben důkladným osobním prohlídkám a nebylo mu umožněno mít lampu na čtení. Dostává údajně studenou kávu a sladkosti nemůže mít tak často, jak by chtěl. 

Oběti Breivikova řádění na ostrově UtöyaBreivik byl 24. srpna odsouzen k 21 letům vězení za loňské zabití 77 lidí v Oslu a na ostrově Utöya. Trest může být opakovaně prodlužován až do jeho smrti.


Norský tisk na začátku měsíce informoval, že Breivik si na podmínky v káznici písemně stěžoval před několika měsíci. V dopise prý tehdy poukazoval na to, že ho již 15 měsíců drží v izolaci. To je podle něj v rozporu s norskými zákony, s Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod a s Úmluvou OSN proti mučení. Tvrdil také, že je ve věznici vystaven „ponižujícímu jednání“ a že nemá příležitost ke společenským a rekreačním aktivitám. Vedení věznice Ila, kde je pravicový extremista držen, dopis tehdy odmítlo komentovat.

/*json*/{"map":{"lat":59.954526804438,"lng":10.582988262177,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":59.954543,"lng":10.582946,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/