Slovenské školy zůstávají zavřené

Bratislava - Druhým dnem na Slovensku pokračuje dosud největší stávka učitelů a ostatních zaměstnanců základních a středních škol za zvýšení mezd. Učitelské odbory už zmírnily své požadavky. Desetiprocentní navýšení platů teď nechtějí od příštího roku, ale průběžně během 4 let. Vláda na to ale nechce přistoupit. Stávkový výbor dnes vybídl zaměstnance ve školství, aby ve stávce setrvali.

Zdroj: ISIFA Autor: SME/Tomáš Benedekovič

V pondělí se podle údajů školských odborářů do protestu zapojilo zhruba 73 procent základních a necelých 64 procent středních škol. Většina z nich zůstala zavřená i dnes. Stávku podpořili také zaměstnanci mateřských škol, z nichž některé ovšem už provoz obnovily. Na většině soukromých a církevních škol probíhá výuka bez omezení.

Podle zpravodaje ČT na Slovensku Davida Miřejovského se po včerejší stávce některé obce jako zřizovatelé rozhodly přidat nepedagogickým zaměstnancům jako třeba kuchařkám, uklízečkám nebo školníkům. Učitelům ale vláda zatím rozhodně přidat nehodlá.

Ministr financí Peter Kažimír:

„V této situaci nemám jinou možnost než se držet nabídky pět procent tak, jak to bylo naposledy minulý týden nabízeno odborářským předákům.“


Do stávky vstoupili zaměstnanci školství poté, co vláda premiéra Roberta Fica nepřistoupila na jejich hlavní požadavek zvýšit platy o desetinu. Kabinet nabídl nespokojeným učitelům pětiprocentní přilepšení, což by stát příští rok přišlo na zhruba 60 milionů eur (přes 1,5 miliardy Kč).

Většina slovenských škol zůstává zavřená
Zdroj: ČT24

Vláda se s odbory dostala do sporu i v otázce údajné přezaměstnanosti na školách. List Sme na základě mezinárodních srovnání zpochybnil tvrzení představitelů jednobarevné vlády sociálních demokratů (Smer-SD), že Slovensko má oproti jiným zemím více učitelů ve vztahu k počtu žáků.

Školské odbory by o dalším průběhu stávky měly rozhodnout dnes. Jednání odborářů s vládou zatím ohlášena nebyla. Úřad vlády ale oznámil, že premiér Fico zkrátí dnešní návštěvu Rumunska, aby vytvořil prostor pro konzultace se zástupci pedagogů.

Video Telefonát Davida Miřejovského
video

Telefonát Davida Miřejovského

Telefonát Davida Miřejovského

281112

Telefonát Davida Miřejovského

Reportáž Davida Miřejovského