Curiosty na Marsu našlo organické molekuly

Řím - Vozítko Curiosity nejspíš našlo na Marsu jednoduché organické molekuly, které jsou důležitým předpokladem pro vznik života. Řekl to vedoucí kalifornského střediska pro výzkum a vývoj proudových motorů Jet Propulsion Laboratory George Elachi, které misi Curiosity řídí. Zároveň ale upozornil, že jde o předběžná data, která je třeba ještě ověřit.

Právě nález organických molekul by mohl být oním „dějinným objevem“, o němž už minulý týden bez dalších podrobností informoval vědecký šéf kosmické mise John Grotzinger. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) chce veřejnosti své nové poznatky oficiálně prezentovat až začátkem prosince.

Ačkoli Grotzingerův výrok vyvolal obrovský zájem médií, která ihned začala o podstatě objevu spekulovat, další členové vědeckého týmu nadšení novinářů krotili. Také Elachi řekl, že očekávání vzhledem k čerstvému nálezu na Marsu jsou „přehnaná“.

Kdyby vědci nález organických molekul potvrdili, jednalo by se o významný, ale nikoli převratný objev. Takové molekuly už dříve ve vesmíru odhalili astrobiologové pomocí teleskopů. Nález organických molekul nijak přímo nesouvisí s existencí života a nedokazuje jej. Molekuly jsou ale předpokladem pro jeho vznik, protože například složitější aminokyseliny jsou základem všech živých organismů.

Vozítko Curiosity, vyrobené v USA nákladem 2,5 miliardy dolarů, přistálo na povrchu rudé planety počátkem letošního srpna. Za poslední měsíce už mimo jiné analyzovalo například vzorky hornin a našlo důkaz, že na Marsu byla v dávné minulosti tekoucí voda.