Jobbik: V maďarském parlamentu je víc Židů než v Knesetu

Budapešť - Poslanec maďarské krajně pravicové strany Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) vyzval ke složení mandátu poslankyni Zelených Katalinu Ertseyovou, která má maďarské a izraelské občanství. Poslanec Elöd Novak si zase na tiskové konferenci v Budapešti postěžoval, že "Izrael má v budapešťském parlamentu více poslanců než v (izraelském parlamentu) Knesetu". Jobbik je třetí nejsilnější stranou v zemi a v 386členném parlamentu má 47 poslanců.

Útok na Ertseyovou, která v parlamentu zastupuje ekologickou stranu Je možná jiná politika, přišel čtyři dny poté, co jiný poslanec Jobbiku Márton Gyöngyösi navrhl sepsání seznamu židovských poslanců a členů vlády. Kritizoval vládu, že v nedávném konfliktu mezi Izraelem a bojovníky palestinského hnutí Hamas z pásma Gazy se nepostavila jasně na stranu Palestinců. Později se od svého výroku distancoval s tím, že neměl na mysli sestavení židovských vládních a parlamentních činitelů, ale osob s dvojím - maďarským a izraelským - občanstvím.

Osobou s dvojím občanstvím je právě i Ertseyová. Novak tento týden rozeslal všem poslancům e-mail, v němž je vyzval, aby se proti možnosti dvojího občanství veřejně postavili. Antisemitské výroky znějí z úst členů Jobbiku stále častěji. Jeden z vůdců a europoslanců strany letos musel odejít z jejích řad poté, co vyšel najevo jeho židovský původ.