Slovinská vláda šetří, lid se proti tomu bouří

Lublaň - Na protest proti úsporným opatřením vlády vyšly i dnes do ulic Lublaně a dalších slovinských měst tisíce lidí. V metropoli se sešlo kolem osmi tisíc demonstrantů. Policie proti nim zasáhla slzným plynem a vodními děly. Protesty trvají už několik dní a premiér Janez Janša varuje před „řeckým scénářem“ pro Slovinsko. Země bude o víkendu navíc ve druhém kole volit prezidenta. Úřadujícímu nezávislému Danilovi Türkovi se postaví bývalý sociálně demokratický premiér Borut Pahor.

Davy nespokojených Slovinců se už několikátý den svolávají do ulic po sociální síti. „Nejsme praví ani leví, jsme podvedení,“ provolávají mimo jiné účastníci protestů. Lidé dávají najevo nespokojenost nejen s úspornými kroky vlády, ale i s korupcí ve státní správě. Obviňují z ní například starostu Mariboru France Kanglera a požadují jeho demisi.

V Lublani před parlamentem dnes demonstranti házeli na policisty kameny a láhve. Strážci pořádku se je snažili rozehnat slzným plynem a vodními děly. Podle policie bylo deset jejích příslušníků zraněno, 14 lidí bylo zadrženo. 

LublaňSlovinsko vstoupilo do eurozóny v roce 2007 a bylo nejrychleji rozvíjející se ekonomikou EU. Zemi závislou na vývozu ale těžce zasáhla ekonomická krize. Nezaměstnanost v dvoumilionovém státě stále roste, bez práce je 200 000 lidí. Janšův konzervativní kabinet seškrtal veřejné finance, platy ve státní správě a sociální dávky ve snaze snížit deficit rozpočtu z loňských 6,4 procenta na 4,2 procenta. Další úsporná opatření plánuje na rok 2013, aby dosáhl rozpočtu s tříprocentním deficitem podle pravidel eurozóny.


Janša se snažil Slovincům rozmluvit účast na protestech argumentem, že obrázky řeckých demonstrantů odradily zahraniční i domácí investory, což se může stát i ve Slovinsku, když dojde k násilnostem. „Taková situace by uškodila nejvíce mladým a nezaměstnaným,“ řekl premiér.