Turecko a LAS kritizují izraelský plán na výstavbu bytů

Ankara - Izraelský plán rozšíření osad na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě si opět vysloužil kritiku. Tentokrát ze strany Turecka a zástupců zemí Ligy arabských států. Izraelská vláda chce na tomto území vybudovat 3 000 nových bytů. Svůj záměr oznámila poté, co Valné shromáždění OSN přiznalo Palestině silnější pozici.

Palestinci považují izraelský plán za očividnou odvetu za jejich úspěch v OSN. Mírnější slova zvolil Washington, který ho označil za kontraproduktivní. S dalším kritickým prohlášením teď přichází i Turecko a Liga arabských států. „Zatímco mezinárodní společenství dláždí cestu k míru a uznání Palestiny jako státu, Izrael se snaží posílit svou invazi,“ řekl generální tajemník Ligy arabských států Nabíl Arabí.

I přes další kritiku zatím Izrael od svého plánu na rozšíření osad na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě neustoupil. „Nesnažíme se provokovat. Nicméně myslím, že máme právo utvářet své hlavní město. Rozhodovat o výstavbě a bezpečnostních otázkách. Pochopte, že s ohledem na situaci v osadách, to spolu souvisí,“ vysvětlil situaci izraelský ministr zahraničních věcí Avigdor Lieberman.

Netanjahu přijede poděkovat Nečasovi za postoj ČR

Premiér Netanjahu plánuje cestu do Evropy a ve středu se zastaví i v Praze. Svému protějšku Petru Nečasovi chce poděkovat za postoj Česka při čtvrtečním hlasování o statusu Palestiny. Jako jediné z evropských států se postavilo proti. Netanjahuova kancelář označila české „ne“ za „odvážný“ krok. 

Video Kritika přichází od Turecka a zástupců zemí LAS
video

Kritika přichází od Turecka a zástupců zemí LAS

Izrael pozastaví Palestincům převod vybrané daně

Izrael pozastaví převod daní vybraných pro palestinskou samosprávu. Na pravidelné schůzi vlády to dnes řekl ministr financí Juval Steinitz. Izrael tím reaguje na zvýšení statusu Palestiny v OSN. Představitel Palestinců Jási Abdid Rabbú ke Steinitzovu rozhodnutí řekl, že se Izrael provinil „pirátstvím a krádeží“.

Izrael vybírá ve prospěch Palestinců daň z přidané hodnoty ze zboží dováženého na palestinská území. Měsíčně jde o 100 milionů dolarů (1,9 miliardy korun). Steinitz prohlásil, že zadržené peníze použije na vyrovnání palestinských dluhů za elektřinu. „Říkali jsme předem, že to neprojde v klidu,“ prohlásil.