Curiosity našla uhlíkovou sloučeninu - zatím to ale nic neznamená

San Francisco - Stopy uhlíkových sloučenin našlo marsovské vozítko Curiosity při prvním chemickém testu půdy odebrané z povrchu rudé planety. Vědci ale musí teprve určit, zda sloučenina pochází skutečně z půdy Marsu, nebo byla na planetu dopraveny odjinud. Podle sdělení odborníků analýza nepřinesla žádná překvapení a neukázala ani jednoznačnou přítomnost chemických látek, které jsou stavebními kameny při vzniku života.

Je třeba vyloučit možnost, že nalezená sloučenina pochází z jiné planety sluneční soustavy či dokonce, že ji na povrch Marsu dopravila ze Země sama sonda Curiosity. Ještě složitější bude podle vědeckého šéfa mise Johna Grotzingera určit, zda jde o biologický materiál. „Je velmi málo pravděpodobné, že bychom našli stopy života nebo byť i jednoduchou organickou sloučeninu ve skalách,“ řekl americký vědec. Podle expertů je větší šance na zjištění složitějších sloučenin u hory Mount Sharp; k úpatí pět kilometrů vysoké hory se ale Curiosity dostane až počátkem příštího roku.

Sám Grotzinger před dvěma týdny vyvolal senzaci prohlášením, že Curiosity zaznamenala při zkoumání planety objev, který „zatřese zeměkoulí“. I když bližší podrobnosti neuvedl, objevily se spekulace, že vozítko narazilo na stopy složitějších organických sloučenin. Grotzingerovi kolegové později existenci světodějných důkazů o životě na Marsu popřeli. Grotzinger dnes řekl, že byl ohlasem svého výroku překvapen.

Podle vědců Curiosity v první analýze půdy objevila také vodu a směs dalších chemických látek, například síry a chloru. Sonda odebrala vzorky z okolí Galeova kráteru, tedy v oblasti ještě několik kilometrů vzdálené od konečného cíle výpravy, kterým je právě hora Mount Sharp.