Policie znovu vyšetřuje vrahy z Capotova románu

New York - Vyšetřovatelé z Floridy se znovu zajímají o kriminálníky Perryho Smithe a Richarda Hickocka, jejichž brutální vraždu v kansaském Holcombu zachytil v roce 1966 spisovatel Truman Capote ve svém slavném románu Chladnokrevně. Chtějí exhumovat jejich těla a s pomocí DNA je usvědčit z dalšího zločinu, napsala dnes agentura Reuters. Oba zločinci byli popraveni v roce 1965.

Smith a Hickock v roce 1959 vyvraždili rodinu Herberta Cluttera, když kromě něj zabili i jeho ženu a dvě děti výstřelem do hlavy. Vyšetřovatelka Kim McGathová má podezření, že pachatelé mají na svědomí i další podobnou vraždu, k níž došlo rovněž v roce 1959 ve floridské obci Osprey. Vrah nebyl nikdy dopaden a případ do dnešního dne nebyl uzavřen.

Oběti floridské vraždy, čtyřčlenná rodina Walkerů, zemřely stejným způsobem jako Clutterovi v Holcombu. Christine Walkerová, matka dvou dětí, byla před smrtí znásilněna a na jejím prádle byly zjištěny stopy mužského semene. DNA z něj získanou chce McGathová porovnat se vzorky genetického materiálu, který odebere z exhumovaných těl obou zločinců. To by pak mohlo posloužit jako konečný důkaz. V době vraždy vyšetřovatelé možnost analyzovat DNA neměli.

Smith a Hickock po vraždě v Holcombu uprchli v ukradeném autě na Floridu, kde byli na několika místech spatřeni. V den vyvraždění rodiny Walkerů se pohybovali v Sarasotě, která leží jen několik kilometrů od místa zločinu. O jejich vině se uvažovalo už v 60. letech, ale nebyla nikdy prokázána. Důkazy tehdy nepřinesl ani test na detektoru lži.

Slavný Capotův dokumentární román Chladnokrevně (In Cold Blood) vyšel v roce amerického vydání i česky, další česká vydání následovala v letech 1968 a 1990. V roce 1967 natočil podle Capotovy předlohy stejnojmenný film americký režisér Richard Brooks.