Srbsko a Kosovo otevřou na společné hranici čtyři přechody

Brusel – Premiéři Srbska a Kosova Ivica Dačić a Hashim Thaçi se dohodli na zřízení přechodů mezi Srbskem a Kosovem. Obě země budou společně obhospodařovat čtyři přechody, dva z nich se mají otevřít příští pondělí a dva další pak na konci roku. Oznámila to šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová.

Podle Ashtonové každý z obou premiérů jmenuje jednoho „styčného důstojníka“ v Bělehradě a Prištině. Úřadovnu jim k tomu poskytne delegace EU v obou hlavních městech. 

Ashtonová oznámila tuto dohodu po schůzce mezi oběma politiky. Jednání bylo součástí „dialogu“ mezi oběma premiéry, jehož cílem je normalizovat vztahy mezi Prištinou a Bělehradem, který neuznává nezávislost Kosova vyhlášenou v roce 2008 a nadále považuje toto území za svou provincii. 

Kosovo udělalo ze správy hraničních přechodů velký problém, hlavně na severu země, kde obyvatelé srbského původu odmítají uznat autoritu Prištiny.   

Stovky kosovských Srbů zablokovaly v noci na dnešek stavební práce na přechodu Jarinje na severu země. Žádají, aby srbské úřady zajistily, že zřízení těchto přechodů nebude znamenat, že budou potřebovat doklady vydané Prištinou nebo budou dokonce nuceni vybavit svá auta kosovskou státní poznávací značkou, aby mohli přejíždět z Kosova do Srbska. 

Video Rozhovor s Martinem Ježkem
video

Rozhovor s Martinem Ježkem