Západ sleduje chystaný raketový test Pchjongjangu s obavami

Tokio/Soul – Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea vyjádřily obavu nad plánovaným startem severokorejské rakety. Vidí za ním test balistické střely schopné nést jaderné hlavice, třebaže to Pchjongjang popírá. Americké námořnictvo přesunulo své lodě ke Korejskému poloostrovu, aby zaujaly strategické pozice k pozorování startu. Japonská vláda mezitím vydala příkaz sestřelit jakoukoli raketu, která by narušila její území, stejně by postupovala i Jižní Korea. Vypuštění rakety plánuje KLDR mezi 10. až 22. prosincem.

Japonské a jihokorejské zpravodajské služby zaznamenaly zvýšenou aktivitu v prostoru severokorejské střelnice, odkud má nová třístupňová raketa odstartovat. Severokorejští technici napouštějí nádrže, z nichž bude později palivo přečerpáno do nosné rakety. Raketa bude ke startu připravena už příští týden. Podle amerických expertů husté sněžení situaci na severokorejské střelnici silně komplikuje a možná i zabránilo tomu, aby byla nosná raketa vyvezena na start. Podle zpráv z japonských, jihokorejských i ruských zdrojů naopak raketa na odpalovací rampě už stojí.

Podle Pchjongjangu je cílem testu vynést na oběžnou dráhu družici. Spojené státy a mnoho dalších zemí ale zkoušku považuje za test rakety dlouhého doletu schopné nést jadernou nálož. Poslední podobný severokorejský test letos v dubnu selhal. Jak upřesnil zpravodaj ČT Tomáš Etzler, má jít o raketu s doletem až 2 200 km, mohla by tedy zasáhnout západní pobřeží USA. Západ se obává, že jde skutečně o test vojenské rakety, protože KLDR nemá technologie na to, aby zkonstruovala družici. Kromě toho má jednu z největších armád na světě a navíc hrozí nebezpečí, že by mohla vyvážet technologie do spřátelených zemí, jako je Írán.

USA, Japonsko a Jižní Korea aktivity Pchjongjangu bedlivě sledují

USA už přesunuly část svých válečných lodí do míst, kde mohou očekávaný raketový test lépe sledovat a v případě potřeby zasáhnout. „Je logické, že chceme mít co nejlepší přehled o situaci. Naše lodě jsou schopny se zapojit do obrany proti balistickým raketám, a proto je umístíme tak, aby to mohly udělat,“ řekl vrchní velitel amerických vojsk v Asii a Tichomoří admirál Samuel Locklear. Americké bitevní lodi budou sledovat raketu při startu i během jejího letu. Vedení KLDR údajně plánuje test provést mezi 10. a 22. prosincem. Admirál vyzval severokorejské vedení, aby „znovu zvážilo své plány a důsledky, které by jejich realizace mohla mít pro bezpečnost Korejského poloostrova a celé Asie“.

Japonský ministr obrany Satoši Morimoto dnes vydal rozkaz ozbrojeným silám, aby byly připraveny severokorejskou raketu sestřelit, pokud by ohrožovala japonské území. Do pohotovosti byly na ostrově Okinawa uvedeny baterie raket Patriot, radarový systém Aegis a americké střely SM-3.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

/*json*/{"map":{"lat":39.653313058978,"lng":124.71430242062,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/