Počet duchovních viněných ze zneužívání připomíná ďábelské číslo

Berlín – Nejméně 66 duchovních bylo v Německu obviněno ze stovek případů sexuálního zneužívání v letech 2000 až 2010. Necelou čtvrtinu obětí tvořily děti, a většinou tak prý nešlo o pedofilii. Téměř 75 procent obětí bylo mužského pohlaví. Oznámila to německá biskupská konference. Německá katolická církev hodlá oběti odškodnit a uhradit jim náklady spojené například s psychologickou léčbou. Odškodnění nabídl také jezuitský řád.

Biskupská konference vychází z odborného průzkumu zahájeného loni v dubnu v reakci na skandály kolem sexuálních deliktů v církvi. Ty začaly hromadně vyplouvat na povrch před dvěma lety, ale šlo vesměs o případy z 50. až 80. let. Ve sledovaném pozdějším období let 2000 až 2010 bylo podle biskupské konference v církvi zaznamenáno 576 případů sexuálního zneužívání dětí a dospělých. Obětí bylo 265, z nichž tři čtvrtiny byly mužského pohlaví. Dětí mezi nimi bylo 24 procent a „pouze v několika případech“ byly tyto přečiny spojeny s duševní nemocí, jako je pedofilie, konstatoval lékař, jenž průzkum vedl.

V Německu, které je rodnou zemí nynějšího papeže Benedikta XVI., otřásly sexuální pedofilní skandály katolickou církví zřejmě nejvíc z evropských zemí.