Zadržení Češi v Řecku se upínají k další žádosti o propuštění

Athény - Advokát dvou Čechů zadržovaných v Řecku kvůli podezření ze špionáže podal druhou žádost o jejich podmínečné propuštění. Zhruba do měsíce by mělo být jasné, jestli mu justiční komise vyhoví - a jak vysoká bude případná kauce. Představitelé Česka se za oba muže jednoznačně postavili, zvyšuje se tak jejich šance na propuštění.

Advokát zadržovaných Čechů, zadržených před téměř třemi měsíci v Řecku, Panajotis Eleftheriu se v pátek znovu odvolal proti obvinění ze špionáže a justici požádal o podmínečné propuštění Ivana Buchty a Martina Pezlara na kauci.

Žádost o propuštění z vazby může být v daných lhůtách opakovaná.


Vyšetřování by mělo být v nejbližších dnech ukončeno. Je nutné ale počítat s možným posunem. Podle advokátky, jež na případ dohlíží, Dagmar Raupachové budou pravděpodobně všechna zásadní rozhodnutí udělána až po Novém roce.

Role státu v případu je veledůležitá

„Faktem je, že se podařilo intenzivně zapojit stát. Jednala jsem s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem i prezidentem Václavem Klausem. V takovýchto trestních kauzách, kdy se stát jednoznačně postaví za své občany, to má velmi pozitivní efekt,“ doplňuje Raupachová.

Problémem je i poloha fotografovaného území - blízko tureckých hranic

„Musíme si uvědomit, že se to odehrává v Řecku, je tam jiné vnímání nebezpečnosti pro jejich stát. Snímky byly pořízeny v blízkosti tureckých hranic, což negativně kauzu ovlivňuje. Některé strany to tudíž chápou jako tureckou špionáž,“ řekla Raupachová.

Řecká policie zadržela osmadvacetiletého Martina Pezlara a třiatřicetiletého Ivana Buchtu 9. září kvůli tomu, že údajně fotografovali vojenské objekty. Oběma hrozí pět až 20 let vězení, vinu popírají. Muži jsou zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Podle prvních zpráv médií řecká policie uváděla, že na Limnosu pořizovali snímky pro novou hru, která se na něm odehrává. Společnost ale odmítla, že by její zaměstnanci byli v Řecku pracovně, a také oni později uvedli, že tam trávili soukromou dovolenou a fotky pořizovali jako turisté.

Video Rozhovor s Dagmar Raupachovou
video

Rozhovor s Dagmar Raupachovou