Rumunsko bude vést Sociálně liberální svaz

Bukurešť - V rumunských parlamentních volbách dnes výrazně zvítězila středolevicová vládní koalice Sociálně liberální svaz (USL) premiéra Victora Ponty. Vyplývá to z odhadů výsledků zveřejněných po uzavření volebních místností. USL zřejmě získala nadpoloviční většinu hlasů. Podle průzkumů provedených mezi voliči při odchodu z volebních středisek získala koalice sociálních demokratů a národních liberálů 54 až 58 procent hlasů a obsadí podle všeho absolutní většinu křesel v obou komorách rumunského parlamentu.

Výsledky voleb dávají podle Ponty vládní alianci mandát k dalším čtyřem rokům u moci a k prosazení dlouhodobých projektů. „Máme obrovskou výhodu. Počínaje zítřkem můžeme začít jednat o projektech na další čtyři roky,“ prohlásil premiér.

Opoziční pravicovou alianci ARD blízkou prezidentovi Traianu Baseskovi podpořilo zhruba 19 procent zúčastněných voličů. Alianci vede Demokratická liberální strana v čele s bývalým premiérem Emilem Bokem. Vládní koalice se letos pokusila konzervativního prezidenta sesadit. Mimo jiné ho vinila, že porušil ústavu, když si přidělil pravomoci vyhrazené premiérovi.

Podle analytiků by prezident mohl využít svých pravomocí k tomu, aby o sestavení vlády požádal některého ze svých spojenců. Podle agentury AP by jasný výsledek voleb mohl dále roznítit osobní řevnivost mezi oběma hlavními ústavními činiteli. Třetí nejsilnější formací se dnes stala pravicově populistická lidová strana PPDD televizního magnáta Dana Diaconeska s deseti až třinácti procenty voličských hlasů.

Rumuni se k volbám vydali za nepříznivého počasí. Na mnoha místech země byla sněhová kalamita. V podvečer volební účast činila pouhých 37 procent, ale podle agentury Reuters to odráží také nespokojenost Rumunů se svými politiky. Na regulérní průběh dnešního hlasování dohlíželi pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.