Severokorejci demontují vadnou raketu

Soul - Severní Korea zahájila demontáž vadné rakety, kterou chtěla odpálit do konce roku. Oznámila to ruská média s odvoláním na zdroje jihokorejského ministerstva obrany. Odstraňování střely z odpalovací rampy je údajně patrné z družicových snímků. Pchjongjang v minulých dnech oznámil, že vědci zjistili technický nedostatek v motoru rakety.

Vypuštění třístupňové severokorejské rakety se komplikuje. Pchjongjang oznámil, že raketa měla „technický nedostatek v motoru prvního odpalovacího stupně rakety“. A tak teď přemýšlejí, co s tím. Podle ruských médií dokonce Severní Korea zahájila demontáž vadné rakety. Podle odborníků je to nutné, pokud chtějí Severokorejci raketu opravit. 

KLDR o týden prodloužila „startovací okno“ pro odpálení rakety u města Sinuidžu. Start se tak může uskutečnit v období do 29. prosince. Raketa má podle KLDR na oběžnou dráhu vynést umělou družici. Jenže Západ se obává, že ve skutečnosti Pchjongjang chce otestovat raketové technologie pro mezikontinentální balistické střely. 

Japonsko a Jižní Korea uvedly své protiraketové prostředky do bojové pohotovosti, protože letová dráha severokorejské rakety se má přiblížit jejich území. Protivzdušné síly mají rovněž zachytit jakékoli případné trosky z rakety. Rusko dnes oznámilo, že přípravy na start v KLDR pečlivě sleduje, ale do pohotovosti své protiraketové síly uvést nehodlá.

Íránská vláda dnes kategoricky popřela zprávy o údajné přítomnosti íránských expertů v Severní Koreji. „Tvrzení o jaderné spolupráci a spolupráci týkající se raket jsou nepodloženou propagandou a jejich autoři se snaží vyvolat strach s cílem podkopat naše vztahy s dalšími zeměmi,“ řekl vládní mluvčí Ramín Mehmanparast na tiskové konferenci v Teheránu.