OBRAZEM: Gotický klenot Notre-Dame slaví 850 let

Paříž – Je nejnavštěvovanější památkou Francie, psala se tady francouzská historie a odehrává se tu děj slavného Hugova díla Zvoník od Matky Boží. Řeč je o katedrále Notre-Dame v Paříži, které je 850 let. V roce 1163 položili v Paříži základní kámen této velkolepé katedrály. Právě teď začínají oslavy tohoto výročí, které potrvají až do příštího listopadu. Slavnosti vyjdou na více než 6,5 milionu eur.

Představitelé francouzské katolické církve a vlády dnes zahájili oslavy 850. výročí založení pařížské katedrály Notre-Dame. Oslavy potrvají téměř rok, chrám bude hostit sérii velkolepých koncertů, při kterých se rozezní zrekonstruované varhany. 

U příležitosti výročí dostane katedrála také nové zvony, protože čtyři zvony z roku 1856 putují do depozitáře. Už v únoru by ale mělo být vysvěceno hned osm nových zvonů, které by se pak měly v březnu rozeznít. Katedrále se tak prý vrátí zvuk, který měla koncem 18. století a který podle historiků přispěl velkou měrou k její slávě. 

Připravují se také výstavy, poutní cesta, různá kulturní představení, publikace a vědecké kongresy.

Notre-Dame (Chrám Matky Boží)

Je symbolem Paříže a perlou rané gotické architektury. Na jejím místě nejprve stála křesťanská bazilika, potom románský kostel. V roce 1163 dal biskup pařížský Maurice de Sully zahájit stavbu velkolepé katedrály. Dostavěna byla v roce 1345. Od té doby se v ní odehrála řada klíčových okamžiků francouzské historie. V roce 1430 zde byl korunován Jindřich VI. anglickým králem Francie, v roce 1559 tu proběhla korunovace Marie Stuartovny. Za Francouzské revoluce prohlásil Robespierre tuto katedrálu „chrámem rozumu“. Korunován za císaře tady byl v roce 1804 Napoleon. Chrám proslavil také Victor Hugo příběhem o hrbáči Quasimodovi. Díky obrovskému ohlasu, který román ve své době vyvolal, byla dokonce katedrála zrekonstruována.


/*json*/{"map":{"lat":48.853124432012,"lng":2.3497706651688,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Video Reportáž Kateřiny Fagošové
video

Reportáž Kateřiny Fagošové

Reportáž Kateřiny Fagošové

Události - 12. 12. 2012

Rozhovor s historikem umění Peterem Kováčem