Guatemala deportovala McAfeeho do USA

Guatemala - Guatemala deportovala amerického průkopníka antivirového softwaru Johna McAfeeho do Spojených států. O McAfeeho vydání usiluje Belize. Sedmašedesátiletý McAfee odtud uprchl, protože ho policie chtěla vyslechnout v souvislosti s vraždou souseda. Guatemalská policie ho minulý týden ve středu zadržela kvůli nelegálnímu vstupu do země.

O deportaci informoval agenturu Reuters svěděk, který viděl letadlo s McAfeem odstartovat.

McAfee se před příchodem do Guatemaly v Belize tři týdny skrýval. Tamější policie ho chtěla vyslechnout coby „zainteresovanou osobu“ v případu vraždy Američana Gregoryho Faulla. Po zadržení v Guatemale měl McAfee vážné zdravotní problémy.

McAfee nejprve žádal o guatemalský azyl a zdůvodnil to obavami, že ho belizské úřady zabijí, pokud se vrátí k výslechu. Belizský premiér Dean Barrow to popřel a prohlásil, že McAfee je „paranoidní a praštěný“. Policie v Belize uvedla, že hledaný není jejím hlavním podezřelým v souvislosti s vraždou.

Do tohoto středoamerického státu se McAfee přestěhoval v roce 2008 z USA kvůli nižším daním. Vlastní tam několik domů, bezpečnostní agenturu a ekologickou firmu. Jeho sousedi v Belize tvrdili, že v posledních měsících působil nevyrovnaným dojmem.

Video Reportáž Čestmíra Strakatého
video

Reportáž Čestmíra Strakatého

Reportáž Čestmíra Strakatého

131212

Reportáž Petry Flanderkové