Pochodovat se v Moskvě bude, ale nepovoleně

Moskva - Moskevská radnice nepovolila Pochod svobody svolaný opozicí na sobotu. Akce má připomenout první výročí demonstrací proti politice Vladimira Putina. Organizátoři z řad opozice chtěli vést své stoupence přes několik náměstí v centru Moskvy a na jednom z nich průvod ukončit, což se radním nelíbilo.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

„Budou stejně muset uzavřít celé centrum, rozestavit policejní hlídky, protože nebudou vědět, kam ti lidé přijdou, a může jich být hodně. Rozhodně sice méně, než kdyby byla demonstrace povolená, ale můžou přijít tisíce lidí. A to je chtějí všechny zadržet? Zdá se mi, že udělali velkou chybu,“ řekl Sergej Udalcov, představitel opoziční Levé fronty. „Magistrát právě zamítl naši žádost uspořádat průvod. Patnáctého prosince se uvidíme na Náměstí Lubjanky,“ napsal na svém blogu Alexej Navalnyj. Moskevská radnice uvedla, že pokud někdo vyprovokuje lidi, aby vyšli do ulic, bude za ně nést odpovědnost. 

Zájem o protesty v Rusku poklesl poté, co pravidelné demonstrace za celý rok nepřinesly žádný výsledek. Ačkoliv je nespokojenost obyvatel s vládou stále velká, represivní zákony a riziko zatčení odrazují zejména mladé rodiče, studenty a státní zaměstnance. „Protidemonstrační“ zákony trestají účast na nepovolených demonstracích pokutou v přepočtu až 190 000 korun. Opoziční aktivisté se právě proto rozhodli přejmenovat Pochod milionů na Pochod svobody, protože v milionovou účast už nedoufají.